10.3.2018 16:03:31 .,.,.
Zetko děkuji za podporu, je to tady někdy trošku obtížnější...
.
Kolony jsou taky doménou těchto diskuzí, zejména od těch, co bydlí v centru a nikam nejezdí
já je taky v reálu nějak moc nepotkávám a zaparkuju vždycky.
Nedávno se do mě pustila nějaká učitelka za to, že jsem napsala, že pokud měla byt s regulovaným nájemným, tak že měla hodně velkou výhodu oproti ostatním. Prý že je ostudou tohoto státu, že učitelé nemají na vlastní byt v Praze. Při vzpomínce na diskuzi o progresivní dani jsem se začala smát - to by se muselo danit hodně progresivně, kdyby každá učka měla mít na byt v Praze
.
A ještě k té dostupnosti bytů. Pokud by tu měl někdo podrobnější informace ohledně nájemního bydlení v Německu, uvítám. Žiju v domnění, že v Německu si člověk (s dobrou historií a garancemi) pronajme byt od společnosti, ne jednotlivce (který má s bytem další záměry). Ti ho tam nechají bydlet prakticky pořád, pokud platí nájemné, což z německého platu není problém. Ale hlavně není to problém z německého důchodu. Takže Němec má bydlení vyřešeno a místo bytu si koupí drahé auto a dovolené.
U nás penzista s důchodem 10 000 je v nájmu hodně namydlenej, nájemní bydlení v ČR nic neřeší, naopak.
Ale oni ti Němci volí trochu jiné strany a chtějí trochu jinou sociální politiku. V zemi s dlouhodobou tradicí pravicových vlád se není proč divit, že každý se má postarat sám.
A to postarání by se mělo vzít trochu mezigeneračně a trochu s ohledem na širší rodinu. Pokud člověk dostane něco málo a ví, že v případě kolapsu se ho někdo ujme a pomůže, dovolí si mnohem víc.
A k té dostupnosti bytů. Po VŠ někteří mí spolužáci na nic nečekali a okamžitě, jak to šlo, si vzali hypo. Jen to nebyly byty, na které se odkazuje v těchto diskuzích. Kupovali něco takového:
https://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/1+1/praha-krc-hurbanova/2597548380#img=10&fullscreen=false
a sklidili od ostatních výsměch: jak můžeš žít v paneláku bez výtahu, v garsonce s umakartovým jádrem, mimo metro, tramvaj. Po 5, 10 letech je z toho pěkná garsonka, z větší části splacená, zbytek hypo vzhledem k růstu cen a mezd nijak moc nezatěžuje a případný pronájem je příjemný příspěvek do rodinného rozpočtu a prodej perfektní základ na hypo na větší byt a stáří vyřešeno. To proto, že stáli nohama na zemi. Ti, co čekali, až jednou budou mít na tu novostavbu dle jejich potřeb, až ta situace bude lepší atd., najednou zjišťují, že nějaký finanční zázrak se nekonal, peníze na bydlení stále nejsou, roky přibyly a najednou co by za to dali, mít aspoň něco. Místo toho sčítají, kolik vrazili pronajímateli.
Věk po čtyřicítce je ten, kdy se začíná bilancovat. Snílci najednou prozřeli a začali reálně vyhodnocovat svou situaci a ta není vždy v jejich prospěch. Někde se asi stala chyba.