| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Názor: Trocha nepohodlí nikoho nezabije

Dlouho jsem se už porodem nezabývala, ale protože brzy budu (pokud všechno půjde dobře) partnerkou u domácího porodu, problematika zase nabyla palčivosti. Kdysi jsem tu psávala něco ve smyslu, že za dobrý výsledek porodu můžu děkovat výdrži své a svého syna. Rodila jsem u Apolináře v roce 2001, lékařka neměla ještě hotovou atestaci, vypadala mimořádně vyděšeně, vedoucí lékař porodního sálu přišel až na samotný porod.
Syn se narodil předhlavím s 2x omotanou pupeční šňůrou, ale bez zjevných problémů (jak jsem si později zjistila z porodopisu, hodnoty pH z odběru na hlavičce byly v normě). Diagnózu předhlaví stanovil až vedoucí lékař při porodu. Do nemocnice jsem nakráčela celkem vyrovnaná, pozitivně laděná a otevřená na 7 cm. Během hodiny se ze mě TAKÉ DÍKY MOJÍ ZBABĚLOSTI stala pacientka připoutaná na lůžko, v žíle oxytocin ("kontrakce jsou slabé") a směs s dolsinem, na břiše pásy monitoru, posléze dostal brouček na hlavičku i skalpovou elektrodu (ošklivý strup se mu hojil další dvě měsíce...) Na konci porodu mi "skákali" po břiše.
Začala jsem číst kdeco, včetně učebnic pro mediky. A v jedné jsem se dočetla, že vaginální porod předhlavím nemá být urychlován, oxytocin je přímo kontraindikován. Jsem ráda, že byl Kryštof natolik životaschopné miminko, že porod neskončil akutním císařem z důvodu tísně plodu.
Má lehkou mozkovou dysfunkci... ale kdoví, jestli za to může porod. Psycholožka ve zprávě uvedla "ne zcela příznivé natální okolnosti".
Bezpečnost v porodnici je iluzorní. Stačí si vzít knihu slovutného dr. Hájka "Rizikové a patologické těhotenství." (vydala Grada, 2004)
Kolik z vás se tu ohání argumentem, že rodička doma vykrvácí. A kolik z vás ví, že mezi rizikové porodní faktory krvácení patří: indukovaný porod, prolongovaný porod, překotný porod, císařský řez, EPIDURÁLNÍ ANESTEZIE, DIC, chorioamniotida?
Nebo k indukci porodů se tu dočtete mj. ""Rizika indukce porodu prostaglandiny se vztahují převážně na gastrointestinální trkat a projevují se nauzeou, zvracení a průjmy. Jsou výrazné při aplikačních schématech, u kterých dochází k vysoké koncentraci PG v séru (aplikaci travenózní a perorální) a jsou minimální při aplikacích lokálních. Přímé působení PG na termoregulační centra mozku může vést k horečce. Tento stav vzniká při celkovém podání PG a může imitovat intrauterinní infekci. Velkým rizikem PG je jejich JEDNODUCHÁ APLIKACE. Ta svádí k provádění indukcí bez dosažení adekvátních podmínek a bez dostatečných znalostí indikačních schémat. Takto nezodpovědně prováděné indukce porodu mohou vést k poškození matky, plodu nebo obou."
Neznepokojuje vás to? Nebo ten tlak na břicho, pořád ještě (podle mých info od kamarádek) v českých porodnicích docela obvyklý...Jmenuje se odborně Kristellerova exprese a učebnice o ní píše toto: "Tlak na děložní fundus v době kontrakce v průběhu 2. doby porodní za účelem urychlení expulza du z porodních cest je sice metoda v odborné literatuře nedoporučovaná, nebo je její indikační spektrum velmi omezené, nicméně podle ústních referencí se na některých pracovištích v ČR stále používá. /../ Rizika této metody mohou postihnout jak plod, tak rodičku. Komplikace u plodu jsou poruchy fetoplacentární cirkulace z komprese pupečníku nebo z abrupce placenty a traumlodu nadměrným tlakem na jeho struktury. Kromě bolestivého vnímání tlaku na břišní, hrudní, a děložní stěny může u rodičky dojít ke kompresivnímu traumatu parenchymatózních orgánů dutiny břišní (játra, slezina), dělohy a žebere. Může dojít ke krvácení anebo ke vzniku DIC (nbásledek abrupce placenty nebo průniku tromboplastických elementů do oběhu rodiky.) K.e. může vést k průniku fetálních Rh pozitivních erytrocytů do oběhu Rh negativní matky a tím ke vzniku sérologického konfliktu v následné graviditě. Proto v moderním porodnictví nemá uplatnění."
A ještě jedna zajímavá citace: "Vedlejší účinky indukce proodu. Účinky na mateřský organismus byly popsány u jednotlivých preparátů. Méně je k dispozici statisticky validních informací hodnotících účinek indukce na plod a novorozence. Se zřetelem k vyšímu výskytu nadměrné dělžní aktivity při indukcích prostaglandiny je překvapující, že výskyt abnormalit srdeční frekvence plodu u porodů indukovaných prostaglandiny je podobný jako v případeh, kdy ženy dostaly oxytocin. Bohužel málo studií poskytuje data stavu novorozence, jako jsou resuscitace, hospitalizace na JIP nebo výskyt časných novorozeneckých křečí. Dokonce i údaje o perinatálních úmrtí jsou k dispozici jen v polovině studií. Z těchto nevyplývají údaje o rozdílných vlivech prostaglandinů a oxytocinu, ale přesnost závěrů je mimořádně nízká."
Ještě jste si tak jisté, že v porodnici je rodička v bepečí?

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.