Evále...
Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny Fakultní nemocnice Olomouc se může pochlubit skvělými výsledky
31.8.2006 9:20
(Olomouc) Odborníci z Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny Fakultní nemocnice Olomouc se mohou pochlubit skvělými výsledky v prenatální diagnostice.
Moderní metodou, s jejíž pomocí dokáží mnohem dříve a přesněji určit, zda se dítě narodí zdravé, už od roku 2004 vyšetřili více než tři tisíce budoucích maminek. Naprosto spolehlivě odhalili všechny případy, kdy hrozilo narození jedince s Downovým syndromem či s dalšími nejčastějšími typy chromozomálních vad.
Nový diagnostický program OSKAR, kdy je žena vyšetřena už v prvním trimestru - tedy mezi 11. a 14. týdnem těhotenství - během jediného dne, nabízí FNO už od roku 2004 a jako jediná v České republice. „Hned při příchodu těhotné ženy je na nejmodernějším ultrazvukovém přístroji provedeno podrobné vyšetření. Loni jsme získali špičkový přístroj Kryptor, s jehož pomocí nemocniční Oddělení klinické biochemie zanalyzuje vzorek krve budoucí maminky během dvou hodin. Do počítačového programu jsou vkládány i další parametry, jako například věk ženy, její hmotnost a četnost gravidity. Výsledkem je počítačově zformulované riziko výskytu nejfrekventnějších chromozomální změn a zjištění některých typů nejzávažnějších typů vrozených vývojových vad u plodu. V pozitivním případě je ještě tentýž den možné odebrat vzorek placenty a podle analýzy DNA můžeme pacientce druhý den sdělit výsledek,“ popsal průběh vyšetření přednosta ústavu prof. MUDr. Jiří Šantavý, CSc.
Prenatální screeningová vyšetření mají podle jeho slov v ČR tradici už od roku 1974, nejčastěji se provádějí metodou z počátku 90. let, tedy obvykle mezi 15. a 20. týdnem těhotenství. „Výsledek se žena dozví až po dlouhých třech týdnech nejistoty a je-li plod postižený a žádá-li pak matka o předčasné ukončení gravidity, děje se tak kolem dvacátého týdne. Navíc při stanovení rizika je až patnáct procent falešně pozitivních výsledků a tyto ženy zbytečně podstupují odběr plodové vody, který teprve odhalí, že jejich potomek postižený není. Metoda, kterou používáme my, má obrovské přednosti. Případné ukončení těhotenství je v časnějším stádiu lépe snášeno, odpadá dlouhé čekání na výsledek, který u nás žena zná do druhého dne, a přesnost je minimálně 97 % oproti dřívějším 65%,“ podotkl prof. Šantavý.
Ústavu lékařské genetiky FNO se dosud daří držet stoprocentní přesnost výsledků, jeho zaměstnanci získali evropskou akreditaci pro tuto moderní diagnostickou metodu. „Vyšetřili jsme dosud kolem tří tisíc dvou set žen. Stoprocentní záchyt, to je skvělý výsledek naší práce, na který jsme skutečně hrdí,“ řekl přednosta. Pozitivních nálezů bylo podle jeho slov 141. „Nejčastěji - ve 46 případech - se jednalo o Downův syndrom. Takto postižený jedinec dosáhne IQ maximálně kolem třiceti a tento stav již nelze po narození změnit. S výjimkou asi jen tří případů, kdy hrály roli náboženské důvody, se rodiče vždy rozhodli těhotenství ukončit. Správnost výsledků se pak ještě ověřuje patologickým rozborem a mohu konstatovat, že za třicet let existence lékařské genetiky v Olomouci nevím o jediném případu, kdy by se takto deklarovaná vada nepotvrdila,“ zdůraznil prof. Šantavý.
Vyšetření pomocí moderní metody je podle jeho slov ve FNO nabízeno zdarma. „Dohodli jsme se s pojišťovnami, že jde o levnější náhradu za běžně prováděné druhotrimestrální vyšetření, které vždy proplácely. Navíc pacientkám můžeme nabídnout špičkové ultrazvukové vyšetření, k němuž využíváme nový čtyřdimenzionální přístroj, který je momentálně nejmodernější na Moravě,“ doplnil přednosta. Špičkový ultrazvuk zakoupila nemocnice v loňském roce za přibližně 3,5 milionu korun, přístroj Kryptor s přispěním Statutárního města Olomouc za 1,5 milionu korun.
http://zpravodajstvi.olomouc.cz/view.php?cisloclanku=2006083102
Předchozí