Jedním z důvodů, proč je mateřská dovolená rizikovým obdobím z pohledu rozvoje závislosti je taky fakt, že hormony související s rozmnožováním působí i jako tzv. neurotransmittery, to znamená že ovlivňují i procesy v mozku. A to velmi silně. Psychické změny v těhotenství, poporodní deprese, kolísání nálad před menstruací a v období přechodu - známé jevy, které s tím také souvisejí.
Ale od teorie k praxi. Problémy s pitím, ale taky problémy s poruchami příjmu potravy, které mají v mozku velmi podobný mechanismus, se u řady žen zhorší právě v období raného mateřství. Problémová je i puberta (zejména pro ty poruchy příjmu potravy) a období klimakteria, kde se přidává často psychologický syndrom vyprázdněného hnízda. V léčebnách závislosti jsou tyhle skupiny žen dost silně zastoupené. Potraty, pokusy o umělé oplodnění, samotný porod, kojení, to je hormonální houpačka, ve které se náchylnější stvoření snadno svezou po své potřebě dorovnávat hormonální hladninku z vnějších zdrojů.
A jak to mám já na mateřské? Já mám to velké štěstí, že jsem se se závislostí na alkohol léčila už pár let před tím, než se mi narodily děti. Ještě větší štěstí mám, že patřím mezi těch zhruba 30% pacientek, kterým se po léčbě podařilo dlouhodobě abstinovat. Alkohol v životě už vůbec nepostrádám, naopak cítím bez něj velkou svobodu. Ale cesta ven opravdu není lehká.
Předchozí