Sobečku,
Zákoník práce, § 156, odst. 2: Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.
A jsme u toho, co jsem psala - jestli ti nevyhoví, máš možnost oznámit to na Úřad práce, kde by přešetřili, jestli opravdu není možné pracovní dobu upravit a případně zaměstnavatele sankcionovali.
Pokud svého práva nevyužiješ (což v některých případech je i pochopitelný), nemůžeš přeci potom po někom jiném chtít, aby ON zákony kvůli tobě PORUŠOVAL. Ano, já vím, že dneska se neschopenky ve velké míře dávají kdekomu, tedy i zdravým těhotným. Je věcí každého doktora, jestli případnou kontrolu ustojí nebo ne. Druhá věc je ta, že kontrolní činnost kolem neschopenek je u nás dle mého názoru velmi mizerná. To říkám z pozice zaměstnance a zaměstnavatele, nevím, jak vidí Lukáš z pozice lékaře. Ale to přeci není důvod k výměně lékaře, který zákon přestupovat nehodlá :oO
S.
Předchozí