Singero, jeden problém je (ne)proplácení péče pojišťovnou, dle tabulek je proplacen pouze porod vedený lékařem,a to i v případě, že porodu ve skutečnosti asistovala pouze PA v porodnici. Že je to diskriminace celé profesní skupiny je celkem jasné, ale na soukromé PA to má největší dopad.
Druhý problém je absence komunikace (v lepším případě, v horším záměrné škození) mezi PA a nemocnicí, kam PA přiváží rodičku, u které by se mohla vyvinout komplikace (a to např. i zastavený porod, případně neodlučující se placenta - vše stavy, které nevyžadují rychlý zásah, ale už jsou předzvěstí patologie). Nemluvě o něčem, kde je potřeba rychlý zásah, jako třeba vyhřeznutý pupečník (kompliace mimo porodnici vzácná, protože souvisí s prasknutím plodové vody, když je dítě ještě vysoko, může se stát i ženě, která doma rodit vůbec neplánuje).
Třetí problém je neochota magistrátu uznat proodní dům jako zařízení, ve kterém je možno rodit - zde je to zcela na libovůli úředníků, protože zákon to nezakazuje. Stejně tak nedávná přednáška pro pražské matrikářky, jak co nejvíc zkomplikovat rodičům domarozených dětí vydání rodného listu - např. požadování potvrzení od gynekologa (!).
Čtvrtý problém je obecné klima pohlížející na PA chodící k porodům doma jako na ženu nedůvěryhodnou a tudíž nezaměstnávanou - v republice není tolik žen, které by chtěly rodit doma, aby to uživilo PA (nejlépe dvě PA) v nějakém rozumném prostoru, a tudíž by potřebovaly kromě této praxe také třeba pracovat částečně v porodnici.
Předchozí