| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Proč nemůžeme rodit děti?

I když se spoustou věcí v autorčině článku souhlasím a článek je naspán velmi líbivě, ta poznámka o "úchylném vaginálním vyšetření" je naprosto mimo mísu, jak citovala výše i Rosali. Ale to už asi způsobil stres Šimonovy maminky, která totálně ztratila důvěru v lékaře. V jiných západních zemích taková buzerace a nátlak ohledně gen. testů ze strany lékařů opravdu neexistuje, tam se jedná o čistě dobrovolnou volbu, ne o povinnost. Lékaři nemají právo urážet matky, které genetické testy odmítnou.

Já jsem si sama prošla peklem kvůli falešné pozitivitě triple testu (při jeho ubohé přesnosti kolem 60% a vysoké falešné pozitivitě...). Podstoupila jsem odběr plodové vody a nikdo mi neřekl, respektive nevysvětlil rizika. Já sama jsem byla ve strašném stresu a nechápu jaktože mi to nedošlo. Vyšlo mi riziko Downova syndromu 1:150, riziko potratu po amniocentéze je 1:100. Přesto jsem zvolila kvůli neiformovanosti větší zlo - na amnio jsem šla. Chápete - já jsem riskovala víc potrat než to, že mimi bude postižené?! Taky jsem po AMC začala mít problémy, tvrdlo mi břicho až do porodu a musela jsem si 20 týdnů odležet. Kéž by u nás bylo víc osvícených gynekologů, kteří dokáží vysvětlit rizika taková jaká doopravdy jsou a kteří vás nezatratí, když se rozhodnete pro to menší z nich. V mém případě to bylo nepodstoupit AMC. Při druhém těhotenství jsem raději podstoupila kombinovaný gen. test, který je přesný na 95% a jsem ráda, že vyšel dobře, neboť bych se nechtěla znova těžce rozhodovat. Ale v podstatě já osobně se tomuto testování nebráním. Jen říkám, že matka musí znát všechna pro i proti, aby se mohla správně rozhodnout.

Na závěr musím podotknout, že pokrok v genetickém testování je dobrá věc, každý má právo se rozhodnout, jestli stačí na výchovu postiženého dítěte nebo jestli chce na svět přivést postižené dítě, které po porodu v bolestech umře na vadu neslučitelnou se životem (viz slovenská siamská dvojčata...). Někdy riskuje život i matka, která chce takové miminko za každou cenu donosit. Ale stejně jako s každým vynálezem, se i s genetickým testováním plodů musí zacházet uváženě.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.