Stát - a myslím, že prakticky každý vyspělý stát - se musí smířit s tím, co může a nemůže. Není možné z daní podpořit všechno a stát sice chce děti, ale dobře ví, že na skutečnou podporu nikdy mít nebude, musel by to vzít někde jinde. A já si upřímně nemyslím, že ubývání lidí u nás či v jiných evropských státech je takový problém. Jednak kmeny/národy/státní útvary vždycky vznikaly a zanikaly, je to přirozený vývoj a nevím, jestli někoho tak trápí vymizení nejrůznějších kultur či jazyků. Nedávno běžela na kanálu National Geographic reklama na dnes ohrožené jazyky a kultury - je jich spousta a pochybuju, že to někoho v jiných zemích obzvlášť trápí (tím neříkám, že je to správné, jen říkám, že lidé mají krátkou paměť a zajímá je jen jejich okolí).A vzpomene si dnes někdo na Máje či Inky? Zajímá dnes někoho, že v Evropě už prakticky nejsou mladí lidé, kteří mluví jidiš? A jak to byl před válkou rozšířený jazyk a jaká kultura na něj byla navázaná!
Za druhé tu na stránce někdo psal, že celosvětově je lidí stále víc, a i když tebe teď růst lidí v Číně či Indii třeba netrápí, tak tvé děti už to možná bude setsakra zajímat. S postupem civilizace bude čím dál víc zemí chtít to, co máme teď my - tady má prakticky každý auto, lednici, televizi, každý občas cestuje... Jednou to budou chtít všichni, takže bude mnohem větší nápor na zásoby vody, na výrobu energie, na leteckou či automobilovou dopravu, možná o to budou jednotlivé země mezi sebou bojovat. Bůh ví, čeho se naše děti dožijí.
A taky si myslím, nezlob se, že ti nepřísluší soudit důvody, proč mají lidé čtyři děti, jedno nebo žádné. U nikoho do jeho života nevidíš a kdo jsi, abys říkala, co je správné?
Předchozí