Přidat odpověď
Ajko, tohle jsem našla na Poradně APERIO. Jedna maminka měla dotaz, že jí teď bude končit RD a zaměstanvatel pro ní nemá práci. Tady je dotaz i odpověď na něj:
Dobrý den,28.10.2009 mě bude končit 3letá rodič.dovolená. Zaměstnavatel mě informoval, že vzhledem k nadbytečnosti (moje prac.pozice je obsazená a žádná jiná na stejné úrovni není), dostanu výpověd. Zaměstnavatel navrhuje odstupné 5 platů (2+3). Můj první dotaz je, z kterých platů se bude odstupné vypočítávat. Poslední odpracovaný měsíc byl listopad 2003, poté jsem nastoupila na rizik.těhotenství a následně na mateřskou. Druhý dotaz je, jestli se odstupné počítá z hrubé základní mzdy, nebo se do něj budou započítávat bonusy a popř. 13.plat, který mě byl proplacen těsně před odchodem na rizik.těhotenství. Děkuji Soukupová
Dobrý den. Odstupné upravuje zákon. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, o to v § 67. Zaměstnavatel vám doručí výpověď pro nadbytečnost ( § 52 písm. c) zákoníku práce) a od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi, běží dvouměsíční výpovědní doba, v této době jste povinna chodit do práce nebo vám zaměstnavatel písemně sdělí, že již pro vás práci nemá a můžete být doma; jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a náleží vám mzda ve výši průměrného výdělku za předchozí čtvrtletí a při skončení pracovního poměru vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Je také možné, že se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru a v dohodě bude napsáno, že se jedná o dohodu z důvodu nadbytečnosti zaměstnance a že vám při skončení pracovního poměru náleží odstupné ve výši pětinásobku průměrného měsíčního výdělku.
Jak se průměrný měsíční výdělek v tomto případě počítá? Pokud byste měla mzdu v rozhodném období, tj. předchozí čtvrtletí (např. pracovní poměr je ukončen 31. 10. 2009, rozhodné období je III. Q), provedl by se výpočet z tohoto čtvrtletí. Vy jste však byla na rodičovské dovolené. Proto se pro váš případ použije tzv. pravděpodobný výdělek. Ten je upraven v zákoníku práce takto:
„Pravděpodobný výdělek
§ 355
(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. „
Výpočet by měl být proveden se srovnatelné mzdy jiné zaměstnankyně nebo zaměstnance, kteří v rozhodném období měli příjem a vykonávali tutéž práci, kterou vy máte uvedenu v pracovní smlouvě nebo kterou jste naposled vykonávala.
Předchozí