Přidat odpověď
Ahoj, domnívám se, že jsi dostala mylnou informaci.Pokud se jedná o péči o staré spoluobčany, zcela jistě nepůjde o aplikaci injekcí, ale spíš o hygienu, polohování ev. společnost.
Aplikace léčiv je součást zdravotní péče. V praxi, zejména v sociálních službách, je tento fakt zpochybňován a touto činností jsou pověřovány pečovatelky, resp. pracovníci sociální péče s odůvodněním, že v domácím prostředí mohou léčiva, včetně aplikace inzulínu, podávat rodinní příslušníci či jiné blízké osoby.
Je však nutné rozlišovat mezi péčí o sebe sama včetně rozšířené sebepéče prostřednictvím blízkých osob a péčí institucionální. Placený zaměstnanec instituce (ať již v rezidenčních službách, či v pečovatelské službě) není osobou blízkou a zdravotní výkony vykonává v rámci svého povolání (nikoli jako pomoc v rámci rozšířené sebepéče). Svým zaměstnavatelem může být pověřen pouze činnostmi v souladu s právními předpisy – v tomto případě s vyhláškou č. 424/2004 Sb., jde tedy o regulovanou péči. Tato vyhláška dává způsobilost aplikovat injekce zdravotnickému asistentovi a všeobecné sestře, nikoli však sanitáři nebo ošetřovateli. Pečovatelky, resp. pracovníci sociální péče, nejsou zdravotnickými pracovníky.
Pokud tyto úkony vykonávají bezúplatně jiné osoby, jde o rozšířenou sebepéči, která by měla být vykonávána pod dohledem ošetřujícího lékaře. V případě, že by tyto činnosti vykonávaly soukromé osoby za úplatu, šlo by o neoprávněné podnikání.
Stejně tak je potřeba přistupovat i k jiným ošetřovatelským a také rehabilitačním výkonům a respektovat kompetence zdravotnických pracovníků vyplývající z vyhlášky č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
Takže - pokud by byla firma, která na to najímá pracovníky, postupuje protiprávně.
Předchozí