Přidat odpověď
Případně podobně rozsáhlá studie z USA:
Podobná studie byla realizována i v USA. (9) Základem studiem bylo prospektivní sledování 5418 rodiček, které očekávaly porod v r. 2000 v USA (98 %) a v Kanadě, plánovaly rodit doma a byly v péči porodních asistentek s certifikací. Sledována byla perinatální a neonatální mortalita, perinatální převoz do nemocniční péče, lékařské intervence během porodu, kojení a spokojenost matek. Výsledky v této skupině rodiček byly srovnány s daty vycházejícími z obdobných studií porodů v nemocnici.
Výsledky jsou podobné jako v anglické studii. 655 (12.1 %) žen, které zamýšlely rodit do- ma, bylo převezeno do nemocnice. Lékařské intervence jako epiziotomie (2.1 % versus 33.0 %), vacuumextrakce (0.6 % versus 5.5 procent), a císařský řez (3.7 % versus 19.0 %), ale i klešťový porod (1.0 %), a epidurální anestezie (4.7 %) byly podstatně méně časté než u žen s nízkým rizikem rodících v nemocnicích. Žádná matka nezemřela, a pokud byla vyloučena úmrtí, způsobená kongenitálními anomáliemi, pak 1.7 zemřelých dětí na 1000 rodiček odpovídá perinatální úmrtnosti u porodů s nízkým rizikem. 10 % rodiček ze souboru bylo přímo kontaktováno s dotazem na další vývoj a na spokojenost s porodem. 97 % rodiček bylo extrémně nebo velmi spokojeno (extremely or very satisfied). Pro příští porod by si 89.6 % žen vybralo stejnou porodní asistentku, 9.1 % jinou.
U nás bohužel neexistuje žádná oficiální statistika porodů doma, protože PD není formálně začleněný do systému péče. Evidují se pouze porody mimo ZZ, do které spadnou i všecny překotné porody, kdy se i placenta porodí mimo porodnici (pokud se to nevykáže na porodnici kvůli penězům od pojišťovny), porody neasistované, porody cizinek ve slumu, porody kriminální s děckem v popelnici.
Předchozí