Obecné podmínky platné pro zaměstnance platí i pro OSVČ a kromě toho:
* OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost, * musí být zaplaceno pojistné na nemocenské pojištění /viz nemocenské/, * účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství * Současně musí být pro nárok na tuto dávku splněna i podmínka trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Takže musí mít 270 kalendářních dní účasti za poslední dva roky před nástupem na mateřskou (to je těch 270) a zároveň musí být pojištěna alespoň 180 dní jako OSVČ (to je těch 180, co jsem zmiňovala). Kouzlo je v tom, že zatímco by byla na nemocenské z titulu OSVČ (a nemocenské pojištění by tedy již neplatila), byla by stále účastna na nemocenském pojištění, tj. těch 180 dní by běželo. Jestli je s těhotenstvím někde na začátku, tak se to dá stihnout.
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.