| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Co s sebou nese dětská mozková obrna

Milá paní Milado,
nebudu s Vámi polemizovat o tom, že v praxi bývá dignóza DMO stanovena často až po 1 roce věku (tedy pozdě!), protože sám ze své praxe vím, že mezi dětmi s DMO, které se do našeho centra dostávají, je takto pozdě diagnostikovaných vysoké procento. Dozvídáme se to opakovaně i z anamnézy dětí s velmi těžkými formami onemocnění. Důvodů je několik: předně, ne každý lékař vyšetřující dítě s abnormálním pohybovým vývojem je v této oblasti dostatečně erudovaný, a tudíž s vyslovením diagnózy DMO raději váhá, než by své neurčité podezření rodičům sdělil, možná i proto, aby je "nevyděsil" zbytečně. Rodičům je potom takové podezření prezentováno pod různým jiným označením, které uším laické veřejnosti nezní tak hrozivě. Mluví se o opoždění motorického vývoje, centrální koordinační nebo tonusové poruše, nerovnoměrném pohybovém vývoji, hypotonii nebo hypertonu apod. Pokud je současně rodičům dítěte doporučena adekvátní léčba, zejména rehabilitační, nemusí být takový postup lékaře chybou. Horší je, když lékař, kvůli své nejistotě nebo dokonce neznalosti problematiky, rodiče utěšuje, že to nic není, že se přeci každé dítě vyvíjí jinak, že se to samo spraví, že to dítě dožene, ... a tím oddálí včasnou léčbu, která přitom ve většině případů může významně zlepšit životní prognózu postiženého dítěte a v mnoha případech i pohybový vývoj velmi přiblížit normě. Takové soudy přitom často padají na úrodnou půdu, protože téměř všichni rodiče rádi slyší, že to s jejich dítětem není tak zlé. O to horší zklamání je však může čekat později, kdy budou již projevy DMO nepřehlédnutelné i pro ně samotné. Z osobní zkušenosti vím, že správné pojmenování poruchu a zevrubné poučení rodičů nemocného dítěte je většinou vede k aktivnější a důslednější spolupráci při řešení problému.
Zdravím
prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Praha
zivny@neurocentrum.cz, http://neurocentrum.cz

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.