Přidat odpověď
Pokud zaměstnavatel nemá pro tebe práci takovou, která odpovídá tvé pracovní smlouvě, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a po dobu jejího trvání ti bude náležet náhrada mzdy.
Stejně tak nejsi povinna dělat jinou práci, než která je uvedena v tvojí pracovní smlouvě. Nemusí to být absulutně ta samá pozice, kterou jsi dělala před nástupem na MD, ale musí odpovídat pracovní smlouvě, kterou jste se zaměstnavatelem spolu uzavřeli. Takže pokud máš ve smlouvě jasně vymezenou pracovní dobu (ne jen např. 40 hodin týdně), musí jí dodržet.
Další věc je úprava pracovní doby, o kterou můžeš požádat a zaměstnavatel by ti měl vyhovět.
Dle § 241 odst. 1 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Ovšem právě za tyto provozní důvody zaměstnavatelé mnohdy skryjí úplně vše a úpravdu pracovní doby nedovolí. I když se těmi vážnými důvody rozhodně nemyslí to, že se to prostě zaměstnavateli nehodí a ty důvody musí existovat a musí být obhajitelné, pokud i tak by na tom trval, můžeš se obrátit na inspektorát práce.
Předchozí