Susu, u nás se zřídka vdávaly dívky tak mladé. 16 let už mi přijde celkem normální. I dnešní děvčata v podobném věku žijí sexuálním životem. Dřív to nebylo jiné, jen nebyla antikoncepce, takže "nehod" bylo podstatně více a řešily se sňatkem.
Další věc: Marie Terezie r.1753 uzákonila hranici pro manželství 24 let pro všechny bez ohledu na stav a pohlaví. Uzavření sňatku dříve sice bylo možné ale muselo se žádat o vyjímku a něco to stálo. Takže pokud byla rodina nemejetná volila jinou možnost. Nemanželské děti nebyly nijak vyjímečné, právě proto, že se se svatbou čekalo do plnoletosti. Poměrně velké množství svateb se uskutečnilo až po narození i několika dětí.
A do třetice: V našich zemích se dávalo něvěstě věno. Věno by se dalo nazvat i podílem na rodinném majetku a každá dcera na něj měla právo. Některé dívky dostaly věno hned při sňatku, jiným je rodiče (a po jejich smrti dědic majetku) spláceli - záleželo na dohodě. I to byl nejspíš jeden z důvodů, proč se se sňatkem až tolik nepospíchalo.
Sňatky šlechticů nemůžeš brát jako běžnou normu. Jednalo se spíše o druh obchodního partnerství. V těchto případech totiž žili dětští manželé odděleně u svých rodičů. Manželství bylo naplněno (sex) až dosáhly alespoň pohlavní zralosti, tedy opět nejdříve kolem 15. roku života, spíš později.
Předchozí