| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Amniocentéza - popis (ne)jednoho dne v jednom těhotenství

Díky za článek, fakt jsem se pobavila, mám ráda nadsázku:-)) Taky jsem byla na AMC. Byli jsme i na genetice, ze které si hlavně pamatuju, jak nás dr. přesvědčovala, že děti s Down.syndromem mají nekvalitní život plný zdravotních problémů... Před samotným odběrem mi dělali genetický ultrazvuk, malá se k nám natočila obličejíčkem a koukala na nás prázdnými očními důlky, bylo to až strašidelné, ale to asi na mě působilo i to prostředí a strach. Pan primář ji měřil zepředu, zezadu, ze všech stran a jevila se jako úplně zdravé miminko. Prý u mírnějších forem DS (tzv. mozaika) to nemusí být na ultrazvuku vidět. Což mě značně znejistělo. Nechat do sebe píchnout, nenechat? Primář ponechal rozhodnutí o odběru na mě, což mě zmátlo ještě víc - je to taková bezmoc, v hlavě milion informací z internetu vytvoří pestrobarevný guláš a já v tu chvíli nevěděla ani jak se jmenuju. Tak jsem se přimáře lišácky zeptala, co by jako dělal on na našem místě a on mi řekl, že by do odběru šel, že je to jediná jistota. To rozhodlo....S odstupem času si uvědomuju, že jsem do toho šla jako ta ovce, že jsem v podstatě více riskovala potrat než to, že malá bude postižená - riziko postižení 1:150, riziko potratu z AMC 1:100.
Po AMC se začaly nezávisle na sobě kupit různé problémy, od tvrdnutí břicha počínaje až po pozitivní protilátky. Ráda bych upozornila maminky, které mají rh- a jejich partner rh+, že mají připomenout, aby jim po odběru plodové vody byla ihned píchnuta injekce zabraňující vzniku protilátek (Partobulin?). Já jim to připomněla, jinak by to zcela přehlédli! A taky pokud tuto injekci dostanete, nenechte se vykolejit tím, že vám později vyjdou při odběru pozitivní protilátky, je to většinou jen "zbytek" z té injekce, ale než se to prokáže, tak je to týden nervů!!
Příště bych si AMC asi rozmyslela důkladněji. Od 16tt jsem byla stresovaná až do konce těhu, malá je dodnes hodně citlivá, plačtivá, bojácná...a já to přičítám i stresu v těhotenství.
Ještě jedno doporučení: je-li podezření na Downův syndrom, chtějte po odběru AMC provést tzv. FISH test, který vám s vysokou přesností sdělí už do 2 dnů(!), jestli má vaše dítě DS. Je to placený test, ale je to lepší, než 3 týdny nespat a nervovat sebe i dítě. Standardní test na všechny chromozomální vady proběhne tak jak tak a výsledek dostanete do 3 týdnů. Ale ty nervy a proplakané noci!
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale snad to někomu pomůže.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.