Já bych za bernou minci brala statistiku, ne článek. Já bych si osobně tipla, že jeslí mohlo být více v 50.letech. Po válce byla zdecimovaná mužská pracovní síla a byly snahy dostat ženy do výroby. Ještě ve 30.letech byla domácnost většinou prací na plný úvazek a nebylo zvykem, aby žena-matka chodila do práce. To až v letech padesátých. Jenže když šly ženy do práce, bylo třeba pohlídat děti a postarat se o rodinu. Proto vznikaly závodní jídelny a družstevní prádelny. Prádelny nepřežily, rozvoj praček pro domácnost je předběhnul, jídelny jsme zdecimovali v 90.letech.
Jesle byly jen ve větších městech a bylo umění tam dítě dostat, byly většinou podnikové. Někdy v 50.-60.letech byla placená mateřská 3 měsíce. Pokud ženy sehnaly jesle, nastupovaly do práce. Ne že by tak moc chtěly, ale obvykle z finančních důvodů.
Nevím, od kdy byla placená mateřská 6-měsíční, ale od r. 1985 začala být placená mateřská roční. Proto nemělo smysl dávat děti do jeslí. Ono ani komunisti nebyli velcí příznivci jeslí, alespoň ne od 70.let. Že by bylo v 80.letech 20% populace v jeslích, tak o tom teda silně pochybuju. Spíš byla spousta žen do 3.let věku dětí doma zadarmo, pak šly děti do školky.
Předchozí