Jsem klinický genetik. V článku je mnoho zcela nepravidivých údajů. Jsou šířeny často schválně, aby manipulovaly názory nepoučených žen.
Triple-test (jednoduchý, levný a spolehlivý) má falešnou pozitivitu max. 5% - čili zhruba stejnou, jako screening I. trimestru (údaje o 10% jsou smyšlené a nepravdivé). Pokud má návrh amniocentézy víc žen, je to dnes hlavně kvůli věku - nad 35 let stoupá riziko Downova syndromu - a dnes je u nás takových žen 14%. Takže ne triple-test, ale věk je hlavní příčinou nadměrného indikovná amniocentéz. A garantuji Vám, že naprostá většina žen (hlavně po 40. roce věku) amniocentézu přímo vyžaduje, i když mají screening v normě.
Riziko amniocentézy není 1%, ale maximálně 0,5% - tam je třeba si uvědomit, že každá těhotná má riziko potratu 15% (a kolem 40 let 30%) - takže zvýšení o 0,5% je naprosto bezvýznamné. Před každým zákrokem se navíc hodnotí, zda nehrozí komplikace a nikdy se neprovádí, kdyby tomu tak bylo.
A souhrn? I když se screening I. trimetru rozběhl (a je velmi užitečný), záchyt Downova syndromu (ano, je vůbec třeba ho zachytávat? - to je hlavní otázka) se zvedl minimálně.
Jan Všetička
Předchozí