| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Jak se žije mladým vdovám a jejich dětem v Čechách - díl 4.

Když zemřeli rodiče mně, to tu byl ještě hluboký komunismus. Přesto se všechno nechutně táhlo. Sirotčí důchod byl vyměřen asi do dvou měsíců, ale byla na něj poskytnuta záloha. Pohřeb hradila pojišťovna, protože my byli s bráchou nezletilí (14, 16) a bez příjmu, navíc rodiče zemřeli na následky autonehody, kde byl viníkem druhý řidič. Protože byl můj otec mrtvý, dělali všichni všechno pro to, aby byla vina na něj. My se bránili, protože to nebyla pravda a až později jsem se dozvěděla, že bychom pak byli taky finančně dosti citelně kráceni, což jsem ale v nějakých 14 letech opravdu netušila.
Dědictví se táhlo asi 2 roky, plnění pojišťovny skoro 2,5 roku, protože tam se čekalo na soud s druhým řidičem. Fakt je, že i pojišťovna po tu dobu vyplácela zálohy a poté vše vyúčtovala.
Co nám moc pomohlo, byla pomoc ze strany zaměstnavatelů obou rodičů, kteří v sociálních nebo jakých fondech vyštrachali nějaké peníze, pak pomoc národního výboru (dneska obecního úřadu). Brácha jako student střední školy okamžitě dostal sociální stipendium, mně podpořila škola věcným darem za výborné školní výsledky (nějak to museli odúvodnit, a koupili mi tehdy zimní bundu).
Státu a pojišťovně byly nějací sirotci dosti šumák, oni je na krku neměli. Vzala si nás teta, jich bylo 5, dva dospělí, 80-letá babička a dvě děti v našem věku. Babička měla minimální důchod, teta kvůli péči o babičku do práce nechodila a byla doma zadarmo. Na péči o přestárlé příbuzné žádné sociální příspěvky nebyly. Do práce chodil jediný strýc a měl tenkrát 2.100,- Kčs. Protože komunisti si s nějakým životním minimem hlavu nelámali, to stanoveno nebylo, takže nějaké sociální podpory se moc nenosily, užili jsme si těch pár let, než se všechno znormalizovalo, opravdu plnými doušky.

Můžu ale říct, že jsem si pak po přijetí na střední školu vyběhala kdejaká možná stipendia, a ta mi pak umožnila vystudovat střední i vysokou. Je smutné, že stipendia jsme zrušili a chceme zavádět školné. Kdyby před r. 1989 stipendia neexistovala, musela bych jít v 15 rovnou pracovat. Tahle jsem díky stipendiím vystudovala.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.