Vyloučení z vyučování funguje v Německu na tzv. celodenních školách.... a doopravdy to funguje. Na škole je místnost (tzv. tréninková), kam jsou posíláni žáci, kteří ruší ostatní při učení (přesně takto je to formulová - ostatní se chtějí učit a ty je rušíš). V té místnosti je soc. pedagog, nebo i učitel, který má volnou hodinu a pracuje s ním sociálně-psychologicky, rozebírá problémy ve třídě (mnohdy se tak odhalí průšvihy v kolektivu), nebo dítě nechá sedět a přemýšlet samotné. Dítě je v té méstnosti do té doby, než se uklidní. Když se uklidní, vrátí se zptáky. Pokud zlobí znovu, je odesláno domů. Do školy pak ten další den musí přijít s rodiči a než se zapojí do výuky, proběhne rozhovor rodiče-dítě-učitel/ředitel, sepíšou plán zlepšení chování dítěte a ten se pak dodržuje/kontroluje. Dítě si hodně rozmyslí, než aby si rodič kvůli němu musel vzít dovolenou z práce a naklusat do školy.
Viděla jsem v Německu hodně těchto škol a všude si tuto metodu chválí, obávali se přeplnění tréninkových místností, ale zpravidla se tam ocitne jeden žák ze školy za den (na začátku je to horší, všichni se snaží to vyzkoušet, ale pak je to přestane bavit).
Já v tom vidím velký potenciál, ale potřebovali bychom k tomu změnit vnímání rodičů. K tomu, aby se to povedlo, je potřeba, aby jim záleželo na tom, aby dítě ve škole bylo v pohodě.
To jen tak na zpestření pohled z Německa.
Předchozí