Danule, kreditko,
já to teda musím upřesnit.
Takže systém ZŠ:
Tam je nyní od třetí /někde od první/ AJ. K tomu je možné na druhém stupni přibrat druhý jazyk (píšu teď o povinném předmětu), např. tu němčinu. Pokud se ovšem přihlásí málo žáků, tak jako na naší škole (ne teda ve třídě mýho dítěte, já už mám dítě jinde), tak pak se NJ opravdu neotevře. 2 mé známé chtěly dát své děti na NJ, ale byl tam problém, přihlásily se jen jejich děti + myslím, ještě jedno, tudíž 3 děti z celého ročníku. Nevím přesně kolik dětí, ale v deváté to byla jen jedna třída - tak kolem 28 dětí. Takže co? Obě tyto děti si nakonec jako volitelný předmět vzaly konverzaci v AJ, čili žádný druhý jazyk na ZŠ neměly. Druhý jazyk obě děti začaly až na SŠ, nyní jsou tyto děti v prváku. Jejich rodiče chtěli, aby děti měly maličko náskok právě na tu střední školu, ale houbeles, jiným jazykem na ZŠ neprošly. Ročník po těchto dětech (současná devítka), má určitě FJ, tam se přihlásilo dětí víc, čili FJ byl otevřen.
Systém na osmiletém gymplu (což jsou věkově odpovídající třídy 2. stupni ZŠ) je jiný. Tam je možností víc a vždy opět je hlavním jazykem AJ, s tím že někde se přidá nový jazyk v primě, jinde v sekundě, jinde v tercii. Každá škola, kterou jsem obešla se na tento problém (=kdy druhý jazyk zavést) dívá jinak. Některý ředitel tvrdí, že děti mají plno problémů s přechodem na osmiletý gympl, čili jim nechce přidělávat problém s dalším jazykem hned v primě. Nevím, jak je toto řešeno úředně, ale toto nám řekl ředitel jednoho z nejlepších gymnázií v Praze. Jinak na tomto gymplu je možnost volit k anglině NJ, FJ i ŠJ. Tuším, že tady začínají v sekundě. Stejný systém - AJ a druhý jazyk v sekundě nebo až v tercii měl i soukromý gympl, o který jsem se zajímala.
Další gymply se něčím takovým nezabývají, děti mají k AJ další jazyk už od primy (odpovídá šesté třídě). Mno a na výběr? To je opět různé. Na gymplu mýho dítěte pouze NJ a FJ. Třídy se podle toho dělí, od primy do oktávy choděj děti s němčinou do áčka, děti s FJ do béčka. Jiný systém je na šestiletém studiu tohoto gymplu, kdy je v ročníku pouze jedna třída a půlka má NJ a druhá FJ.
Tak a konečně docházím k dalšímu gymplu, o který jsem se zajímala. Tam už od primy je systém takový, že v jedné třídě je možnost NJ, FJ a ŠJ opět k AJ. Čili děti si mohou vybrat a choděj spolu do třídy, přestože má každý jiný jazyk.
Dál bych chtěla zdůraznit, že na gymplu žádné pěstitelky, vaření, šití ani dílny nejsou. Alespoň to tedy předpokladám, dítě je v tercii a i když koukám po rozvrhu ostatních, tak se tam nic takovýho nevyskytuje. Pro některé děti: Naštěstí