Nemocenská podpora pojištěným ženám po dobu 4 týdnů po porodu. V roce 1920 byla prodloužena mateřská dovolená na 6 týdnů po a před porodem spojená s výplatou mateřských dávek. Od roku 1926 pobíraly státní a veřejné zaměstnankyně mateřské dávky ve výší 80% platu a to po dobu tří měsíců po porodu.
Toto je citace z toho tvého materiálu. Zdůraznila bych tam slovo POJIŠTĚNÝM ženám. Ještě dnes platí, že aby měla žena nárok na mateřskou dovolenou, musí být po nějakou dobu sociálně pojištěná. Teď je to myslím necelé dva roky. Soukromí zemědělci v té době sociálně pojištění nebyli a nevím jak dlouho byli v době babiččinah porodu v JZD.
Babička tvrdí, že v té době plošné mateřské teprve byly zaváděny a jejich JZD prostě mateřskou neproplácelo, neb předseda tvrdil, že na to nemají. (Velké organizace platí dávky SSP ze svého, neb platí menší odvody na hlavu, za malé organizace je platí stát-tak mi to alespoň bylo tvrzeno když jsem já žádala o mateřskou).
Ostatně i ve filmu Sestřičky, jehož děj se odehrává zhruba v tuto dobu, odvážejí rodičku do porodnice rovnou z družstevního kravína. Jak to, že nebyla už 6 týdnů před porodem doma?
Předchozí