Obličejový rozštěp vzniká nesrostením tkání. Právě tyto tkáně, které nesrostly během prenatálního vývoje plodu, jsou operativně řešeny sešitím. Vy jste viděla fotografie obličejových rozštěpů a na základě fotografií jste usoudila, že jsou obličejové rozštěpy, které se nedají operovat? Nejsem odborník, ale jsem přesvědčená, že obličejové rozštěpy se operovat dají všechny.
Stále ve společnosti panuje mnoho mýtů o rozštěpech a mluvit o rozštěpech je společenské tabu. Článek podává pomocnou ruku maminkám, kterým byl diagnostikován prenatálně obličejový rozštěp a také se článek snaží o bourání mýtů. Obličejový rozštěp není inteligenční vada, je to "pouhé" nesrostení tkání. Kdyby tkáně nesrostly na jiném místě na těle než na obličeji, nikdo ve společnosti by to neřešil, ale že to zasahuje právě obličej, společnost to nechce přijmout. Nejsou žádné rozumné důvody, které by vedly k odsuzování lidí s obličejovými rozštěpy a přesto se tak ve společnosti děje. Pokud maminky i tatínkové, babičky i dědečkové, příbuzní i znání a široká veřejnost budou znát co obličejový rozštěp vlastně je a co obnáší, budou ho přijímat jako vrozenou vývojovou vadu, která lze léčit a dobře léčit.
Mám-li se vyjádřit k dalším kombinovaným vrozeným vadám, jejichž součástí by případně mohl být obličejový rozštěp, mohu jen dodat, že obličejový rozštěp je operovatelný.
Vrozené vývojové vady jsou sledovány a každoročně je vyhotovená zpráva o výskytu vrozených vad, o ukončených těhotenstvích z důvodů výskytu té které konkrétní vady a více informací si každý může najít na www.uzis.cz. Právě i u diagnózy obličejových rozštěpů Q35, Q36 a Q37 jsou každoročně ukončená těhotenství v II. trimestru těhotenství ... Článek v žádném případě nechce za nikoho rozhodovat, zda si mám svoje miminko ponechat nebo ne, ale článek se snažil o osvětu obličejových rozštěpů. Je důležité hodně vědět a hodně znát, než se rozhodneme.
Předchozí