Pozor, zde je opravdu potřeba rozlišovat mezi různými druhy rozštěpů. Ten o kterém mluvíme mívá incidenci zhruba 1 dítě na 600 narozených dětí. Obrázky zachycují pravděpodobně dítě s Goldenharovým syndromem. Původ deformity obličeje spočívá trochu jiných mechanismech. A váže na sebe mnoho dalších vad. Nejedná se tedy o klasický rozštěp, o kterém se tu bavíme.
Zde najdete o tomto syndromu více: http://stastny-usmev.cz/goldenharuv-syndrom/
Myslím, že při takto závažném postižení musí být na specializovaném UZ vyšetření patrné, že se jedná o syndromální rozštěp. Deformity jsou již tak rozsáhlé, že je cílený UZ odliší od rozštěpu jako vrozené vývojové vady.
I Goldenharův syndrom má různou intenzitu. Závažné případy deformity obličeje, to jsou opravdu případy jeden z milionu.
Je třeba si tedy uvědomit, že rozštěp může jako vrozená vývojová vada (což je většina případů) je něco jiného než rozštěp, který je JEDNÍM Z MNOHA symptomů až 300 různých vzácných syndromů.
Proto jsou při nálezu rozštěpu doporučována další vyšetření. Dovolím si citovat rozštěpového specialistu MUDr. Dvořáka: Rozštěp není indikací k přerušení těhotenství. Je jen indikací k dalším vyšetřením plodu.
Z klasických (i když širokým oboustranný) rozštěpem se dá žít plnohodnotný život.
Nechci tu nikoho tlačit do odmítání potratů, ale člověk by si měl udělat názor na základě podrobnější znalosti věci a ne na základě pár hrůzostrašných případů.
Léčbě rozštěpu je dlouhodobá a náročná, ale... No podívejte se samy:
http://stastny-usmev.cz/category/forogalerie/
Předchozí