"Děti jsou v tomto věku velmi tvárné a ještě hodně závislé na dospělém. Je tedy zpravidla velmi jednoduché je zaujmout téměř jakoukoli činností."
Větší blbost jsem ještě nečetla. I já jsem absolventka střední pedagogické školy a můžu zodpovědně říct, že na praxi jsme byly připravené velmi dobře. Jsem už starší ročník a pamatuju si, jak si musely dodělávat vzdělání učitelky 1-5, protože ještě v 60.letech minulého století jim stačila střední škola, pak si musely při práci dodělávat vysokou. Stejně tak bylo hodně vychovatelek, které neměly ani střední školu a pracovaly v družinách i dětských domovech, protože pro systém byly levnější, minimálně do doby, než si udělaly střední a dneska ještě vysokou školu. Dokonce učitelky bez vzdělání byly do práce přijímány přednostně,protože byly prostě levnější a loayálnější než ti, co ty školy už měli. Protože ti, co měli školy a příslušné vzdělání, občas držkovali, proč je to nebo ono a chtěli svou práci zlepšit. Lidé, co vzdělání neměli, byli poslušnější, protože kdyby něco řekli, mohli vyletět právě z důvodu chybějícího vzdělání.
No, a že není vzdělání potřebné, na to jsem narazila před několika roky, když jsem si přečetla, že Evropský sociální fond financoval kursy pro ženy, které měly sotva základní školy, a po absolvování kursu mohly tyto ženy pracovat ve školkách. Byly tam s nimi i rozhovory, kde jásaly, jak práce s dětmi byla vždycky jejich sen a s jakou radostí to budou dělat. Pořádání podobných kursů totálně popřelo nutnost mít pro školku jak střední pedagogickou školu, tak i vysokou. V diskusi pod článkem jsem se nad tím pozastavila, protože pokud budeme pořádat (a hlavně platit!) podobné kursy, tak dáme mnoha lidem falešnou naději, že toto povolání lze vykonávat i bez příslušného vzdělání. Chirurga taky nevyškolíme v kursu pro absolventy zvláštní školy, taky musí mít vysokou a ještě atestaci.
Předchozí