Omlouvám se za svou aroganci.
Ano, je možný na věc koukat tak, jak to předkládáš, tj. že závislost na počítačovejch hrách vychází ze společenskýho přesvědčení, který se promítá i do postojů lékařů. Já si to nemyslím, ale nevylučuju to. Nemyslím si to proto, že zařazení do mezinárodní klasifikace nemocí prochází několika stupni, je předmětem fakt hodně rozsáhlý diskuse odborníků z mnoha různejch zemí a ta diskuse probíhá na základě publikovanejch výsledků odbornejch výzkumů, a ty výsledky by měly bejt ze svý podstaty měřitelný. Je to proces nezávislej na politice, i když se politickej kurs může promítat i do postojů lékařů (napadá mě hypoteticky třeba přístup ruskejch lékařů k homosexualitě? - vymyšlenej příklad).
Dějiny homosexuality jsou celkem známý, je vidět, jak a kdy začala bejt považovaná za nemoc a v zásadě i proč. Rozhodně nebyla považovaná za nemoc nebo za něco špatnýho vždy a všude (možná spíš naopak).
Vyřazení homosexuality z klasifikace navíc neznamená, že by byla považovaná za normální. Každej, kdo chce, jí může pokládat za odchylku od normy (a kdekdo pokládá). Ale je (většinově) pokládaná za vrozenou záležitost, na kterou nelze aplikovat žádnou terapii vedoucí ke změně stavu. Seznam zahrnuje stavy, na který lze podle dostupnejch poznatků nějakou terapii aplikovat (i když ji třeba ještě neznáme) - je to pragmatická pomůcka sloužící k orientaci lékařů, ne společenskej postoj.
Předchozí