Tak ještě jednou.
Zákon rozlišuje mezi právní osobností a svéprávností.
Právní osobnost máš jako člověk od narození. Znamená to, že jsi člověk. Máš práva a povinnosti. A to má i dítě.
A pak je pojem svéprávnost. A ta znamená, že můžeš jednat a za své jednání odpovídáš. A to se plně nabývá zletilostí. A to proto, že dítě má svéprávnost omezenou a ta se rozšiřuje podle toho, jak dítě postupně dospívá, čili bere rozum (no v pubertě ho někdy spíš ztrácí
) a učí se jak jednat.
Dítě může být vlastníkem domu, ale nemůže s ním samo nakládat. Já jako vlastník domu s ním můžu sama nakládat. A je to tak v pořádku.
Takže opakuju, že dítě je mi rovné v tom, že je člověk. Ale není mi rovné v rozhodování. A to proto, že je to dítě. Jak se správně říká v jednom filmu "Tomu nemůžeš rozumět, protože jsi dítě. Děti nemohou všemu rozumět, protože kdyby všemu rozuměly, tak to nejsou děti."
Já mám za dítě odpovědnost, takže já rozhoduju. Až dítě dospěje, může si dělat co chce, jako každý dospělý člověk. Ale dokud není dospělé, tak mám poslední slovo já jako ten, kdo za něj odpovídá. Pokud si myslím, že je pro správné, aby 14 leté dítě bylo doma do 20 hodin, tak o tom můžeme diskutovat, může se mně snažit přesvědčit, proč bych mu měla povolit přijít později, ale pokud mne nepřesvědčí, tak je to moje rozhodnutí, které je konečné.
Nechápu, co ti na tom přijde špatné.