Přidat odpověď
Zákon o rodině v §54 odst.1 stanoví, že nedošlo-li k určení otcovství podle předchozích ustanovení (domněnka otcovství manžela matky, souhlasné prohlášení rodičů), může dítě, matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud. Podle odstavce 2 se za možného otce považuje muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují.
Úkon, který musíte udělat, je podání návrhu na určení otcovství dle ustanovení §54 zákona o rodině. Pro podání jakéhokoliv návrhu zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, v §79 odst.1 uvádí, že každý návrh musí obsahovat mimo jiné vylíčení rozhodujících skutečností a označení důkazů, jimiž takové skutečnosti mohou být prokázány. Pro určení otcovství pak takovou rozhodující skutečností je, že k souloži došlo v rozhodné době, tj. v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů a že neexistují takové závažné okolnosti, které by otcovství vašeho partnera vylučovaly (např. impotence). V návrhu je obvykle třeba zejména uvést, odkdy trvala vaše známost, odkdy se stala intimní, zda k pohlavnímu styku došlo v době rozhodné pro početí dítěte a za jakých okolností, tj. zda se jednalo o styky nechráněné či chráněné (v takovém případě uvést, jaká antikoncepční metoda byla použita – soud hodnotí i účinnost použité metody). K prokázání vylíčených skutečností je třeba navrhnout důkazy – např. souhlasné prohlášení matky o otcovství, výslech matky, krevní zkouška apod.
Na závěr je třeba ještě upozornit, že každé řízení o určení otcovství je spojeno s řízením o úpravě výchovy a výživy nezletilého dítěte.
Předchozí