Přidat odpověď
je to trochu složitějkší, takže odkazů by bylo plno, psal jsem o tom na této diskusi očkování, zkuste to vyhledat
stručně souhrnem :
a) ČLK vydala ve III./2009 stanovisko, v němž se m.j. uvádí :
Povinnost podrobit se očkování je obecně dána ustanovením § 46 odst. 1 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví v platném znění (dále jen „zákon“), které stanoví: „Fyzická osoba, která má na území České republiky trvalý pobyt, cizinec, jemuž byl povolen trvalý pobyt, cizinec, který je oprávněn k trvalému pobytu na území České republiky, a dále cizinec, jemuž byl povolen přechodný pobyt na území České republiky na dobu delší než 90 dnů nebo je oprávněn na území České republiky pobývat po dobu delší než 90 dnů, jsou povinni podrobit se, v prováděcím právním předpisu upravených případech a termínech, stanovenému druhu pravidelného očkování.“. Prováděcím právním předpisem, který výše citované ustanovení zákona dále konkretizuje, je vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem (dále jen „vyhláška“), která byla s účinností od 12.3.2009 novelizována vyhláškou č. 65/2009 Sb. Podmínky očkování proti tuberkulóze upravuje ustanovení § 3 vyhlášky č. 537/2006 Sb. s účinností od 12.3.2009 následovně:
(1) Očkování proti tuberkulóze se provede nejdříve čtvrtý den a nejpozději do konce šestého týdne po narození dítěte.
(2) Pokud nelze očkování provést podle odstavce 1, provede se až po skončení základního očkování prováděného v rámci pravidelného očkování dětí; to neplatí, jde-li o novorozence patřící do dispenzární skupiny kontaktů s aktivní tuberkulózou, kteří se proti tuberkulóze očkují přednostně před ostatním očkováním. Očkují se jen děti s negativním tuberkulínovým testem.“.
Při každém očkování musí zdravotnické zařízení dodržet návod k použití očkovací látky a postup stanovený výrobcem (§ 47 odst. 1 písm. b) zákona). Pokud je v příbalovém letáku očkovací látky proti tuberkulóze stanoveno, že kontraindikací je vrozená, získaná nebo iatrogenní imunodeficience, je zdravotnické zařízení před očkováním povinno v každém případě přítomnost imunodeficience spolehlivě vyloučit. Dokud není tato podmínka splněna, nemělo by být očkování provedeno. Možnost takového postupu vyhláška, resp. její výše citované ust. § 3 odst. 2 přímo předpokládá. Pokud je tedy z odborného hlediska nepochybné, že není možné přítomnost imunitního defektu do konce šestého týdne života člověka spolehlivě vyloučit, nemělo by být očkování proti tuberkulóze provedeno v termínu stanoveném ust. § 3 odst. 1 vyhlášky, nýbrž mělo by být postupováno podle ust. § 3 odst. 2 vyhlášky, tj. očkování by mělo být provedeno nejdříve po skončení základního očkování, jak jej stanoví vyhláška. Uvedený postup je nejen plně v souladu s výše citovaným zákonem a vyhláškou, ale je také plně v souladu s ust. čl. 4 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně (dále jen „Úmluva“), podle kterého je jakýkoliv zákrok v oblasti péče o zdraví, včetně vědeckého výzkumu, nutno provádět v souladu s příslušnými profesními povinnostmi a standardy.
b) ČSAKI vydal ve III./2009 stanovisko, dle kterého poruchu buněčné imunity nelze u dítěte do 6 týdnů věku vyloučit
Předchozí