| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Deset minut vyšetření novorozence nebo malého kojence je dostatečná doba k orientačnímu zhodnocení jak neurologického, tak kinesiologického vývoje.
Pokud jsou přítomny známky nějaké poruchy, pak většinou jde o takovou, při které je vhodná nějaká fysioterapie, ať již stimulační nebo relaxační dle charakteru poruchy. Reakce ta fysioterapii je poté vyhodnocena a z toho vyhodnocení plyne další diagnostický nebo terapeutický postup v péči.

Fysioterapii nevyžaduje ani zdaleka každé druhé dítě a ani zdaleka není každé třetí dítě stiženo nějakými potížemi ve vývoji. Je to ale i tak, že časná detekce poruch hybnosti je spojena se záchytem poruch
velmi mírných, což je jen dobře - pokusím se ilustrovat na příkladě DMO, coby výrazné hydné poruchy, spojen=é i s dalšími retardacemi vývoje :
Před nějakými 50 lety psal v monografii prof. Lesný
o tom, že DMO je detekována průměrně kolem pátého roku (!) věku. Před třiceti lety to bylo kolem 8. měsíce věku, dnes před ukončením třetího měsíce věku. Přitom přesnější diagnosa byla vždy stanovena s nějakým odstupem od okamžiku detekce a také tento odstup se zkrátil velmi výrazně a spolu s kvalitní perinatální péčí to umožnilo bezpočtu dětem postavit se na vlastní nohy a normálně se začlenit do společnosti, tedy žít bnez handicapu.

Včasná detekce poruchy kinesiologického vývoje a včasné zahájení fysioterapie mají obrovský význam, jakkoli se může někomu jevit, že by se dítě správně vyvíjelo i bez nich (i tak to ovšem může být, ale to nikdo dopředu neví). Ztráta času u poruch vývoje hybnosti kalí prognosu, čím později se začne, tím délší a méně efektní je terapie. Proto se vyplatí zahájit fysioterapii co nejdříve, jistě skrze tzpůsoby, přiměřené věku a stadiu kinesiologického vývoje. Po vyhodnocení efektu je pak u naprosté většiny dětí před prvním rokem fysioterapie ukončena. Metodiky jsou různé, ať již reflexní dle Vojty, nebo dle Bobathových, v jiných případech relaxační metody.

Shakespearův Richard III. říká "přicházím na svět nehotov ani a zhudlařen tak, že psi na mne štěkají " aby pak při marném utěku z bojiště volal ono "královstžví za koně".

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.