Přidat odpověď
Ahoj je to 18 měsíců co jsem porodila překotně doma, napsala jsem článeček o svém porodu tady na rodinku, k tomu i nějaké rady. Pak jsem to ještě jednou upravovala pro časopis Máma a já. Tak jestli ti to pomůže pro klid duše, abys věděla co dělat, tak tady ti je kopíruju:
Rady rodičce pro neplánovaný mimoústavní porod
1. Zavolejte záchranku
Záchrance sdělte jméno, adresu, o kolikátý porod se jedná, v jakém jste týdnu (měsíci) těhotenství, ev. jak časté jsou stahy dělohy a zda odtekla plodová voda.
Dispečer vám může při porodu telefonicky asistovat, radit vám.
Zajistěte, aby se k vám záchranáři dostali – tj. otevřete domovní dveře nebo sežeňte další osobu, která jim otevře a vám může do příjezdu záchranky pomáhat.
2. Vyhledejte si pro vás pohodlnou a bezpečnou polohu
Polohy v první i druhé době porodní můžete libovolně střídat – vstoje, vleže na levém boku, vsedě apod. Důležité je cítit se dobře a bezpečně, musíte si být jistá, že v dané poloze dítě bezpečně zachytíte.
3. V druhé době porodní při stazích tlačte, mimo stahy řádně dýchejte
V případě překotného porodu se snažte netlačit a naopak prostup hlavičky zpomalit. Intenzivní tlačení zvyšuje tlak působící na hlavičku plodu a tedy i tlak nitrolebeční. Při zvýšeném tlaku v mozku dochází k snížení proudění krve mozkem a tedy k asfyxii. Navíc po prořezání hlavičky je tento zvýšený tlak náhle uvolněn, což může způsobit potrhání cév v mozku miminka a tedy intrakraniální krvácení.
4. Chraňte si hráz a přidržujte dítě při průchodu porodními cestami
Mírným tlakem na hráz se pomáhá prořezání hlavičky – vhodný je např. malý teplý ručník. Dítě při průchodu porodními cestami rotuje, vy v žádném případě nepoužívejte žádné násilí, tahání a přetáčení, ale nechte dítě, ať rotuje samo a postupně vám tak vklouzne do náruče.
5. Je-li dítě obtočeno pupečníkem, uvolněte jej
6. Novorozence ošetřete a zkontrolujte základní vitální funkce
Zdravý novorozenec spontánně dýchá, je růžový, hýbe se, ev. může křičet.
7. Zdravého novorozence osušte a zabalte do něčeho suchého a teplého
Odsátí není většinou nutné, nedělá se rutině ani v porodnici. Pokud je nějaký hlen a plodová voda v nosní a ústní dutině stačí obličejík otřít a trošku nos stisknout a tím plodovou vodu vytlačit. Vhodná je poloha na boku, aby voda tekla ven. Je možné samozřejmě i odsátí ústy matky. Matka obemkne nos i ústa dítěte svými rty a odsaje tekutinu z úst i nosu dítěte.
Je důležité, aby novorozenec byl v teple, matka si jej může položit na hruď, třeba i přiložit k prsu a přikrýt suchou teplou dekou, osuškou apod.
8. Vyčkejte příjezdu záchranky
Za pupečník nijak netahejte, nepodvazujte ani ho nepřerušujte. Odborné ošetření pupečníku nechte na záchrance. Pokud došlo k odloučení placenty a jejímu porození ještě před příjezdem lékaře, zabalte ji a uložte vedle rodičky.
Resuscitace novorozence
Resuscitaci zahajujeme u novorozence, který nedýchá nebo dýchá nedostatečně, je bledý nebo modrý, nehýbe se, je jak hadrová panenka a srdce tepe pod 60 úderů za minutu.
1. Odsátí nosu a úst, je-li potřeba
2. Osušení a taktilní stimulace dýchání – tím jak dítě sušíme, provádíme současně i taktilní stimulaci dýchání, nejúčinnější je tření zádíček a plácání do plosek nohou
3. Dýchání z úst do nosu a úst: dechový objem 15-20 ml odpovídá objemu tváří
4. Nepřímá srdeční masáž: frekvence stlačení hrudníku 120/min. Srdeční masáž zahajujeme při srdeční frekvenci pod 60 úderů za minutu. Neznáme-li srdeční frekvenci, pak raději umělé dýchání vždy kombinujeme s nepřímou srdeční masáží. Nepřímá srdeční masáž nemůže ublížit tepajícímu srdci. Kombinujeme v poměru 3:1
Předchozí