Přidat odpověď
No není blecha jako blecha... o tom asi psala binaryy.
Povíme si něco o malé skákavé a štiplavé „blešce lidské - Pulex irritans - která představuje přímé cizopasníky člověka a přenašeče chorob ze zvířat na člověka. Proto se řadí mezi škůdce lidského zdraví. Mj. zažili jste někdy její návštěvu "na vlastní kůži"?
Navzdory svému názvu žije a saje nejenom na člověku, ale bez větších problémů cizopasí i na domácích zvířatech - zejména na psech, kočkách a vepřích. Příležitostně se může objevit i na jiných hostitelích. Blecha lidská byla nejhojněji rozmnožena v domácnostech od 14. do 19. století. Na přelomu 20. století ji v četnosti vystřídala blecha psí, která převažovala až do padesátých let, kdy začala být vytlačována blechou kočičí.
Momentálně je blecha lidská poměrně na ústupu. Nicméně ještě i dnes je možné se s ní setkat. Problém je v tom, že se mršky drží např. v polstrování křesla, v povlečení na posteli apod. Milují prach, matrace, gauče... A v takových dávno zapomenutých plyšácích - jéje, tam si lebedí... Epidemiologicky se jedná o velice závažný stav, protože blecha je na rozdíl od vši anebo zákožky svrabové přenašečem několika velice závažných infekčních onemocnění, např. skvrnitého tyfu, moru ad.
Tohle může být ten problém. Lidská blecha si mezi lidmi hostitele najde vždy.
Předchozí