Ahoj, s Klimovou a Matejckem mas samozrejme pravdu, ja jsem ale mela na mysli neco trochu jineho depresi atd.. Jinak to, co pises o indianech je z hlediska toho, jak jim to tenkrat fungovalo s s celibatem, kojenim do osmi let a udrzenim populace, uplne irelevantni, nic to nevysvetluje. Rozumim snad dobre, ze data nejsou k dispozici, takze spolehlive se neda usoudit nic. Kojeni podporuje vztah s matkou atdatd, to tu nezpochybnoval snad nikdo, slo o to, jaky vyznam ma kojeni u deti v predskolnim a mladsim skolnim veku a v cem je pro nas dneska aktualni onen celibat (vzhledem k tomu, ze na nej ten clanek upozornoval v souvislosi s vychovou ditete).
Vyzkumy se museji delat reprezentativne, tak aby nebyly zkreslene. Na sestavovani vzorku existuji pravidla. Testosteron maji vsichni muzi i ortodoxni katolici i muslimove i papez (maji ho i zensky, ale malo).
Kojeni je uzasne, stoji za to se pro nej omezovat. Ale myslim, ze vetsina matek, ktere koji, to ani jako omezeni nevnimaji. Myslim, ze u nas uz ani neni problem, ze by nekdo o dulezitosti kojeni nevedel. Jestli je dobre kojit dite do osmi let a drzet pri tom celibat, protoze to tak delali Indiani (mozna to tak delali, protoze to treba take bylo cele jinak), jestli je to lepsi, nez kojit dobu kratsi a celibat nedrzet, je otazka k diskusi pro ty, kterym to pripada zajimave. Mne slo vsehovsudy o to, ze davat tohle (byt neprimo) za priklad, je zarazejici. Proto jsem se taky ptala (ne tebe, ale autorky), co je to vlastne za praci a kde vznikla atd.., mozna to bylo vsechno jen nesikovne vytrzeno z kontextu, nebo prilis zestrucneno, ale takhle to pusobi fakt divne a zvlast jeste s tou otazkou k zamysleni pro ctenare na konci. Nad timhle sdelenim se seriozne uvazovat neda.
Předchozí