| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tady jeden článek k výstupnímu hodnocení:

30. ledna 2009 vyšel v Lidových novinách článek Pavly Kubálkové o připravovaném zrušení výstupního hodnocení.

Nápad to nebyl špatný, výsledek však za moc nestál. Řeč je o výstupním hodnocení. To musí učitelé na základních školách už čtvrtý rok psát každému žákovi, který se chystá na přijímací zkoušky, a přidávat ho k vysvědčení.

Žák pak měl hodnocení předkládat na střední škole a ta k němu měla přihlížet při rozhodování o jeho přijetí.

To se ale nedělo. Důvod? Každá škola ho psala úplně jinak. Některý učitel ho pojal jako slohovou práci, jiný zase napsal jen pár vět. Navíc se ukázalo, že hodnocení může žáka při přijímacích zkouškách i poškodit.

„Hodnocení mezi sebou nebyla porovnatelná a měla různou kvalitu," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Výsledkem bylo, že ministerstvo zrušilo povinnost středních škol k hodnocení přihlížet.

Povinnost psát ho však základním školám zůstala. Nyní to ale vypadá, že ne na dlouho. „Ve druhé vlně novelizace školského zákona navrhujeme zrušení této povinnosti pro základní školy," upřesnila Helena Müllerová z ministerstva školství.

Pokud vše půjde rychle, dostali žáci výstupní hodnocení k vysvědčení včera zřejmě naposledy. Když bude novela schválena bez problémů, mohla by klidně platit již od příštího školního roku.

Samotným učitelům základních škol by to zřejmě nevadilo. Psaní hodnocení totiž bylo pro třídní učitele prací navíc.

„Přibyla nám tím administrativa. Učitel musel psát hodnocení pro všechny děti, které měly dělat přijímací zkoušky," řekl například ředitel základní školy v Olomouci Petr Horák.

V současnosti ho navíc učitelé píší mnohdy úplně zbytečně. Tím, že k němu už přihlížet při zkouškách nemusí, vyžaduje ho po žácích jen naprosté minimum středních škol a víceletých gymnázií.

„Učitelé ho píší zodpovědně a to jim zabere klidně i celý leden. Když ale nakonec vidí, že jejich práce je úplně zbytečná, moc pozitivně to na ně nepůsobí," popsala svou zkušenost ředitelka pražské základní školy Kladská Kateřina Vránová. I ona proto rozhodnutí ministerstva školství zrušit tuto povinnost vítá. „Je to prostě zbytečná práce. Navíc střední školy, tím že ho každý psal jinak, na něj nikdy nekoukaly. Byl to neohodnotitelný dokument," dodala

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.