Přidat odpověď
A stále jsem ještě nikde nenašla odpověď na to, že když plodové obaly nechrání před přenosem GBS na dítě, proč je tedy výhodné podat atb až při porodu, a ne třeba týden před ním (pokud by porušené/neporušené obaly měly vyjít ohledně rizika nestejno, mělo by to být jedno). Vychází mi z toho jen to, že intaktní obaly přeci jen riziko infekce výrazně snižují (i když ne zcela eliminují).
Edit: našla jsem celkem zajímavé shrnutí k withep výúočtům:
http://www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/groupbstrepinfection.html
If you test positive for GBS this simply means that you are a carrier. Not every baby who is born to a mother who tests positive for GBS will become ill. Approximately one out of every 200 babies whose mothers carry GBS and are not treated with antibiotics, will develop signs and symptoms of GBS disease. There are, however, symptoms that may indicate that you are at a higher risk of delivering a baby with GBS. These symptoms include:
* Labor or rupture of membrane before 37 weeks
* Rupture of membrane 18 hours or more before delivery
* Fever during labor
* A urinary tract infection as a result of GBS during your pregnancy
* A previous baby with GBS disease
In this case your physician will want to use antibiotics for prevention and protection.
According to the CDC, if you have tested positive and are not in the high risk category, then your chances of delivering a baby with GBS are:
* 1 in 200 if antibiotics are not given
* 1 in 4000 if antibiotics are given
Takže dle tohoto textu při pozitivním testu při porodu donošeného dítěte do 18h po prarknutí vody a bez horečky a bez atb profylaxe je riziko zhruba 0.5%, že se u dítěte projeví infekce. Podání atb toto riziko 20x snižují.
Předchozí