Přidat odpověď
Záleží na formě výpovědi.
Buď dostaneš výpověď od zaměstnavatele, pak máš nárok na nezkrácenou podporu. Výpověď musí formulovat zaměstnavatel podle § 52.
Nebo ukončíš pracovní poměr dohodou. Pak je zde možnost ukončit pracovní poměr bez vážného důvodu - budeš mít nárok na zkrácenou podporu nebo ukončíš pracovní poměr z vážných důvodů, pak máš nárok na nezkrácenou podporu.
Poslední možnost, že podáš výpověď sama. A opět platí, pokud nemáš k tomu vážné důvody, bude podpora zkrácená, pokud máš vážné důvody, bude podpora nezkrácená.
Vážnými důvody dle zákona jsou tyto:
1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem práce při zprostředkování zaměstnání, nebo
7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele.
Předchozí