| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

A navíc teď jsem ve zdravotnických novinách vyhrabala jednu starší zprávu, podle které se na vypracování onoho zmiňovaném metodickém pokynu podílelo sdružení praktických pediatrů pro děti a dorost. Přímo v té zprávě si pochvalují, že teď už nemusí dávat razítka pokaždé, ale že už jejich potvrzení o nemoci bude pouze součástí potvrzení od rodičů. Takže metodický pokyn není nějaká hurá akce ministerstva školství, kterou by si napsali od stolu bez spolupráce s lékaři, kterých se také týká.

http://www.zdn.cz/clanek/zdravotnicke-noviny/omluvenky-skolaku-nejsou-veci-143279

Omluvenky školáků nejsou věcí praktických lékařů
14.3.2002

Nepřítomnost nezletilého žáka základní a střední školy omlouvá jeho zákonný zástupce, nikoliv jeho ošetřující lékař. Ke krátkodobým absencím se přitom lékař prakticky vůbec nemusí vyslovovat. Vyplývá to z metodického pokynu ministerstva školství, který je nyní rozesílán ředitelům základních a středních škol...

Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost se podílelo na vypracování metodického pokynu ministerstva školství, který sice není pro základní a střední školy (včetně škol speciálních) závazný, ale stejně by měl vyřešit dosavadní problematickou situaci při potvrzování omluvenek žáků. U pediatrů totiž v poslední době podle předsedy sdružení Pavla Neugebauera přesáhla administrativa spojená s tímto úkonem „únosnou mez“. Navíc nebylo výjimečné, že žáci požadovali po lékařích potvrzení a rodiče o jejich absenci ve škole ani nevěděli. Novým pokynem se má především přenést odpovědnost z lékaře na rodiče. „Školy musejí rodičům více důvěřovat a spolupracovat s nimi,“ říká P. Neugebauer. V pokynu je z tohoto hlediska důležité, že lékař vystavuje potvrzení pouze jako součást omluvenky vystavené zákonným zástupcem (v případě plnoletého žáka pak omluvenky napsané přímo tímto žákem). Ošetřující lékař, respektive praktický lékař pro děti a dorost, také není oprávněn vydat potvrzení na dobu, která předcházela návštěvě žáka v jeho ordinaci, „neboť zpětně nelze jednoznačně a zodpovědně posoudit zdravotní stav žáka.“

Podle pokynu se krátkodobé absence žáka praktických lékařů víceméně vůbec netýkají. Pokud nepřítomnost žáka ve škole nepřesáhne tři školní dny, není lékař povinen vystavovat potvrzení o nemoci. V ostatních případech to škola požadovat může, „pokud to považuje za nezbytné“. Metodický pokyn sice ponechává tuto možnost i pro absence kratší než tři školní dny, ale pouze „ve zcela výjimečných, individuálně stanovených případech“ (především při časté nepřítomnosti žáka nasvědčující zanedbávání školní docházky). P. Neugebauer přitom nepředpokládá, že by ustanovení o výjimkách mělo v praxi způsobit nějaký problém. (vad)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.