Přidat odpověď
Jarko, ale tak to není. Lékaři v souladu s platnými právními předpisy nemají zákonnou povinnost vystavovat potvrzení o nemoci žáka. Pokyn MŠMT je pouze doporučení bez právní závaznosti. Pokud MŠMT chce, aby lékaři něco vystavovali, má si to domluvit s MZ a také říct, kdo to zaplatí. Pokud si MŠMT neprosadí takovou povinnost, nemůže to požadovat a už vůbec ne metodickým pokynem (navíc pokyn to nepožaduje, ale pouze doporučuje), který je pouze vnitřním předpisem (není závazný navenek) a odvolává se na zrušený zákon(!).
Lékaři se svojí prací živí. Vydělávají si tak na živobytí. Když jdeš k lékaři, tak on za to dostane zaplaceno prostřednictvím ZP. Když chceš nějaké potvrzení pro CK, tak za to zaplatíš apod.
Tolik k tomu, co jsi napsala. Přijde mi, že jsi vůbec nepochopila podstatu sporu. Myslím si, že většina zde diskutujících nesouhlasí se záškoláctvím a sama by v tom vlastní dítě nepodporovala. Chápu i, že škola nemá moc prostředků, jak to řešit. V reálném životě doufám, že když rodič spolupracuje, tak se většinou se školou domluví a i si myslím, že většina lékařů to potvrzení výjimečně dá. Ale tady se diskutuje nad situací, kdy se nejedná o záškoláctví, ale častou nemocnost, kdy rodič spolupracuje se školou, lékař nechce dávat potvrzení, protože k tomu nemá povinnost (a on jí opravdu nemá) a škola na něm trvá. Rodič se tak dostává do neřešitelné situace.
Předchozí