Přidat odpověď
Abych se nemusela rozepisovat, tak sem zkopíruju svou odpověď kdysi jedné studentnce - omluvte prosím zvláštní stavbu, pomlčkami jsou tam části jejího dotazu
Milá Kláro, zkusím odpovědět na jednotlivé části tvého dotazu.
---Je známo, že většina živočichů to má tak, že XX je "ženského" pohlaví. Také bych ještě pochopila, že XX může být u některých druhů jedinec "mužského" pohlaví.---
Z hlediska pohlavních chromosomů rozlišíme u druhu homogametního a heterogametního jedince. Homogametní produkuje všechny gamety (= pohlavní buňky) stejného typu. Heterogametní produkuje dva typy gamet. Homogametní má oba pohlavní chromosomy stejné (tedy u člověka je to žena), heterogametní má buď dva různé pohlavní chromosomy (u člověka muž, produkuje jeden typ gamet s X, druhý s Y), nebo má heterogametní jedinec pouze jeden pohlavní chromosom a produkuje dva typy gamet - jeden s pohlavním chromosomem, druhý bez pohlavního chromosomu (tak je to u nějakých hmyzů, ale o tom moc nevím, má to myslím saranče).
U savců (a nějakého hmyzu) je homogametní samička a heterogametní samec. U ptáků, plazů, ryb a ještě nějakých dalších druhů je homogametní samec a heterogametní samička.
Ještě je potřeba zmínit pojem partenogeneze - při partenogenezi vznikají potomci pouze z neoplodněné gamety matky. A vřichni potomci jsou poté samice.
---Ráda bych se ale zeptala, jestli pak může samička třeba ovlivnit pohlaví svých potomků (tuším, že jsou známy některé mechanismy, jimiž toto mohou ovlivnit i lidé- byť nevědomky, například hladinou testosteronu vë svém těle).---
Prokázaný vliv má výživa. Při dobré výživě matky se rodí víc samců, při špatné víc samiček. Vliv má i složení stravy - nadbytek polynenasycených mastných kyselin vede k převaze samců.
Dále byly objeveny další vlivy, např. některé infekce. Infekce toxoplazmózou před těhotenstvím vede k převaze samic.
Vliv mají i hormony. Nadbytek progesteronu vede k převaze samic.
---Pak by mě také zajímalo, jak je to u druhů, jejich pohlaví je závislé na "vnějších" faktorech, jako je třeba teplota. (Mám tím na mysli třeba jestli se do celkové genetické informace dostane XXY a Y se "zapne" jen při určité hraniční teplotě a tím "vypne" jedno X- nebo co se tam vlastně děje?)---
Ano, existují negenetické faktory ovlivňující vznik pohlaví. Třeba právě ta teplota. Uplatňují se u některých živočichů, třeba u krokodýlů. Poměrně prozkoumaný je negentický systém určování pohlaví u rybiček živorodek (cichlidy) - u cichlid vyšší teplota indukuje vznik samic, nízké pH indukuje vznik samců. Tyhle vlivy se uplatňují u zárodku. Ale cichlidy mohou změnit pohlaví i v dospělosti, pokud v izolované skupině samic chybí samec, tak se jedna z nich změní v samce.
V "přetvoření" se uplatňuje řada genů, např. gen Foxl2, při jehož "vypnutí" se samice začne měnit na samce. ale uplatňují se i další geny s vlivem na vývoj varlat.
Pohlaví není ovlivněno pouze geny na pohlavních chromosomech (např. u člověka je gen Foxl2 lokalizován na autosomu č. 3), determinace pohlaví je celkem složitá záležitost, pro niž jsou pohlavní chromosomy pouze začátkem. U lidí existuje např. tzv. syndrom androgenové rezistence - sice jde o jedince s chromosomy XY, ale je to žena. Chybí jí ale receptory pro mužské pohlavní hormony, které vedou primárně ženský fenotyp (všichni lidé jsou primárně ženy) do mužského. Sice tedy taková žena není plodná, ale je to žena. Většinou velmi krásná. Říká se, že tento syndrom měla Greta Garbo či Marlene Dietrich.
Předchozí