Přidat odpověď
Ne, ne pracovní poměr se může 2x opakovat bez přestávky, je tam hranice max. 3 let. Takže max. je to na 3 + 3 + 3 roky.
Poměr na dobu určitou po novele
Nová právní úprava zavádí pravidlo „3+3+3“. Pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán maximálně na dobu 3 let s tím, že takový postup je možné 2-krát opakovat. Jinými slovy – pracovní poměr mohu sjednat vždy na období 0 – 3 roky a maximálně dvakrát mohu uzavřít další pracovní poměr na dobu 0 – 3 roky. Nejzazší možná hranice pak může znamenat pracovní poměr, jehož doba určitá bude 9 let (uzavře se pracovní poměr na dobu určitou na 3 roky, následně opět pracovní poměr na dobu určitou na 3 roky a naposledy znovu pracovní poměr na dobu určitou na 3 roky – celkem 9 let).
Příklad: bude uzavřena pracovní smlouva na dobu určitou na 1 měsíc, následně na 2 měsíce a následně na 3 měsíce. Ač pracovní poměr trval pouze 6 měsíců, pokud chce zaměstnavatel dále zaměstnávat zaměstnance, musí s ním uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou (sice nedošlo k naplnění maximálního limitu trvání doby určité, ale došlo k naplnění maximálního řetězení – dobu určitou je možné opakovat maximálně 2-krát).
Zároveň zákonodárce ruší výsadu pro zaměstnance, kteří nahrazují nepřítomné zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnavatele (většinou náhradníci za ženy na mateřské/rodičovské). Tito zaměstnanci mohou být podle dosavadní právní úpravy zaměstnáváni na dobu určitou bez jakýchkoliv omezení; novela však počítá s podřazením těchto zaměstnanců pod režim 3+3+3, a tak i pro ně bude platit omezení trvání pracovního poměru na dobu určitou.
Předchozí