Přidat odpověď
Učitelka nejsem, ale na základě toho, co si pamatuji ze svých studijí (gymnázium) bych radila asi takto:
1)Znají co je samohláska a co je souhláska (aniž bychom si ten rozdíl vysvětlovaly), cítí rozdíl. Nikdy jsme ale nedělaly rozbor pomocí O a X. Bude jim to chybět?
Pokud bezpečně poznají souhlásku od samohlásky, rozbor jim chybět nebude, je to pomůcka, která se dál už nepoužívá.
2)Někdy se zmíním (když se na to narazí-např. když se dcera ptala, zda osm je jedna nebo dvě slabiky), že ve slabice bývá samohláska, ale někdy tam samohláska chybí a může tam být L,R,výjimečně M + uvedu příklady. Nic takového ale po nich nechci vyjmenovávat. Neznají pojem SLABIKOTVORNÉ L a R, ani ho nepoužívám.
Pojem slabikotvorné R,L bych asi časem doplnila, s tím se setkají.
3)Nepoužívám, nebo používám jen výjimečně slovo DVOJHLÁSKA a nic takového je neučím. Je to k něčemu?
Doplnila bych, zvlášť pokud počítáš se studiem a následně maturitou z ČJ.
4)Umí vytvořit SYNONYMA, ANTONYMA a vyjmenutí HOMONYMA. Ta latinská slova používám já, ale spolu s vysvětlením. Ony je neumí.
Pojmy časem určitě naučit.
5)Druhy vět- většinou správně napíšou .!? a umí si zdůvodnit proč, já používám v mluvě pojmy OZNAMOVACÍ, TÁZACÍ a ROZKAZOVACÍ věta, ale po dětech je nechci, nemají je zažité. Pojem přací věta použiju minimálně.
Pokud znají pojmy pasivně, asi to stačí.
6)Když se zeptám na slovo NADŘAZENÉ slovu okurka, tak mi správně odpoví, že je to zelenina. Když se zeptám na slovo PODŘAZENÉ slovu houba, taky správně odpoví. Nikdy jsem jim to ale teoreticky nevysvětlovala a asi by to ani vysvětlit neuměly. Taky by neuměly odpovědět na otázku, jak se říká třeba slovu okurka ve vztahu k zelenině.
Toto se asi dá odvodit, aniž bys je to speciálně učila.
7)Umí správně napsat slova typu holuB, práH, meD, neznají ale pojem PÁROVÁ SOUHLÁSKA. Nepoužívám ho.
Raději bych naučila.
Předchozí