| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat názor k článku Blízké setkání (s porodníkem)

Pavlo, dobře, obracíš se i na mne, tak ti odpovím. Ptáš se, co je na porodu doma tak úžasnýho. Nevím, já doma rodit nechci. Ale zejména díky internetu mám známé, které doma rodily - a to jak v zahaničí, tak v ČR. Rozdíl mezi jejich porody byl asi takový, jako kdyby jsi při bolesti zubů mohla zajít za stomatologem, který by ti zub šetrně ošetřil (zahraničí) nebo skočit ke kováři, aby vzal kleště a vytrhnul ti ho (ČR). Když už v téhle diskuzi byla zmíněná JOhana, byla to taky ona, kdo v článku o svém těhotenství a porodu psal, že mezitím co v Německu si domácí porod zařídila během jednoho týdne, tady jí to zabralo celé těhotenství... a ještě se jí ani nedostalo péče, kterou jí v pojišťovně "naslibovali". Já po lékařích nechci, aby porody doma DOPORUČOVALI. Já jenom chci, aby se už zdravotníci konečně mezi sebou dohodli a začali při porodech doma poskytovat ŘÁDNOU PÉČI. A nezlob se na mne, ale to není věc zákonů (konečně, zatím mi NIKDO neocitoval zákon, ze kterého by vyplývalo, že porody doma u nás jsou zakázané a nemohou se provádět - znáš ho ty?), ale věc ochoty SPOLUPRACOVAT. Porody doma jsou OFICIÁLNĚ UZNANÉ SVĚTOVOU ZDRAVOTNICKOU ORGANIZACÍ jako dostatečně bezpečná varianta pro zdravé ženy, které si je zvolí, připraví se na ně a mají zajištěnou odbornou péči. Proč se tedy někdo snaží ženám upírat právo na svobodné rozhodnutí tím, že tu péči nezajišťuje? Samozřejmě, bez řádné péče se dost těžko dá mluvit o tom, že by byl porod doma bezpečný.

Podívej - třeba v Praze existují PA, které k porodům doma dochází. Nejenom to, taky tu pořádají semináře s mezinárodní účastí, které jsou zaměřené na porody mimo nemocnice (tedy nikoli jenom doma, ale třeba i v porodních domech) - co jsem koukala kdysi koukala do programu, tak si tam třeba předávali zkušenosti, jak včas rozpoznávat různé komplikace a tak. Je to moc hezký, nicméně u nás neexistují pro porod doma žádná pravidla. Já vím, že tyhle PA se řídí zkušenostmi ze zahrančí... alespoň to tvrdí ;o) Chybí mi tu nějaká pravidla, která by byla obecně uznávaná i u nás (například pokud vím, tyhle PA už několik let volají po spolupráci s lékaři a poukazují třeba na HOlandsko, kde mají těhule rozdělené podle diagnóz teď si z hlavy nevzpomínám jestli do 3 nebo 4 stupňů podle rizikovosti - a podle toho je rozdělené, která těhule je dost zdravá na to, aby mohla rodit doma, u které porod doma sice není vhodný, ale může rodit v nemocnici jenom s PA a u které nestačí PA a musí mít u porodu též lékaře). Přitom můj osobní názor je, že mít efektivně rozdělené těhule podle náročnosti péče, kterou jejich zdravotní stav bude vyžadovat, by mělo být přínosem i pro porody v nemocnici, nejenom doma.

Rozumíš? Dejme tomu, že bych se rozhodla rodit doma. Učiním logický krok, oznámím své rozhodnutí lékaři a požádám ho o vyjádření, zda je porod doma pro mne vhodný či nikoli. Co udělá lékař? Nejspíš mě začne přesvědčovat, že je to nesmysl, že porod doma je nebzepečný a bla bla bla. ŠPATNĚ!!! Mne v tu chvíli nezajímá SOUKROMÝ NÁZOR LÉKAŘE, mne zajímá OBJEKTIVNÍ ZHODNOCENÍ MÉHO ZDRAVOTNÍHO STAVU. Jenže tohle zákonodárci těžko vyřeší, to je věc zdravotníků.

A jak už jsem psala, není to jenom porod doma, ale je to i ambulantní porod. Ani ten u nás není zakázaný, přesto ani ten není lehké si vyběhat. Proč?
Dohodnout pravidla péče pro porod doma by zároveň znamenalo dohodnout pravidla pro ambulantní porody - tedy minimálně pro poporodní péči.

MMCH zdravotní pojišťovny hradí až 3 návštěvy PA v domácnosti porodní asistentky po porodu. Proč je tedy porodní asistentky nenabízejí? Proč se zdravotní pojišťovny samy nepostarají o to, aby měly s asistentkami nasmlouvanou takovou péči, kterou mají zajišťovat? Proč je tak obtížené sehnat PA, která opravdu chodí na kontroly "na pojišťovnu"?



S.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: NeregistrovanýRegistrovaný
Jméno: (třeba :Lenka Nová, tři dospívající dcery)

E-mail (nepovinné)

Upozornění: u příspěvků neregistrovaných uživatelů jsou zveřejňovány IP adresy. Vaše IP adresa je 10.80.2.253
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.