| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Dovolila bych si přispět pohledem instruktorky s praxí téměř čtvrt století.

U nás se provozuje plavání kojenců jako aktivita rodičů s dětmi. Ve vodě je program a děti se stimulují ke spolupráci. Kurz je postaven na tom, že se v něm něco děje.

Metoda, které se říká sebezáchranné plavání, vznikla ve Státech. Měla by být prevencí pro sitauce, kdy se batole bez dozoru dostane blízkosti bazénu nebo do něj spadne. Nácvik téhle metody je jednoduchý, ale tvrdý. Kojenec má specifickou hmotnost těla nižší než 1. Je lehčí než voda a tak je dítě prostě fyzikálně vyneseno na hladinu. Protože vzhledem k fyzice nemůže nadzvednout hlavu nad hladinu v poloze na bříšku (zadeček je lehčí než hlava a žádná opora pro ruce není), je nutné dítě naučit, aby bylo na zádech.

Veškerý nácvik je v tom, že dítě položíte na záda a neumožníte mu z téhle pozice se dostat. Stále a pořád, přes pláč a protesty, dokud dítě nerezignuje. A znovu a znovu. Pokud možno každý den, optimálně několikrát denně. Radost se z toho nedostaví skoro nikdy, ale časem začne dítě ležet na hladině nehnutě.

Má to malou vadu na kráse. Musíte si zvolit, jestli budete s dítětem provozovat jakoukoliv aktivitu nebo trénovat sebezáchranu. Zvlášť u malých dětí to nejde kombinovat. Pokud dítěti ukážete, že se ve vodě dá dělat dokoliv jiného než ležet na zádech, bude to chtít. Nejde někdy si ve vodě pohrát, společně si "zaplavat" a někdy vymáhat nehnutou polohu na zádech. Jedno nebo druhé.

I když po sebezáchranném plavání občas poptávka je, neumím si představit, že bychom pořádali kurzy, v nichž bychom všechny lekce věnovali jen tomu, že rodiče musejí držet za každou cenu plačící děti v poloze na zádech.

Zvlášť v našich podmínkách, pokud někdo nemá bazén přiléhající k obýváku, je takových dní, kdy musíme být v absolutním střehu s lezoucím batoletem blízko vody, pár za rok. Připadá mi lepší zvládnout kurz plavání českého střihu. Naučit je potápění a připravovat je na různé situace: nácvik vyplavání, orientaci pod vodou, nepanikařit. Pozornost rodiče a zkušenosti dítěte z "klasického" kurzu mi připadají lepší než sebezáchranné plavání.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.