Přidat odpověď
Ten dotaz není vůbec hloupý. Zaměstnavatel má nárok na posudek od lékaře (závodní či registrující praktik), je-li zaměstnanec schopen vykonávat dané zaměstnání a případně s omezeními. Takže výsledek může být např. schopen pracovat jako programátor, zákaz zvedenání těžkých břemen (např. když by se firma stěhovala, tak aby dotyčný nemusel dělat stěhováka). Nemají právo na info o zdravotním stavu zaměstnance, mají právo pouze znát schopen, neschopen dané profese plus omezní výkonu práce.
Potíž je, pokud si velká firma sama platí svého závodního lékaře, který je v podstatě jejich zaměstnancem. Registrující lékař ani externě zjednaný závodní lékař nejspíš lékařské tajemství nevyzradí. Ale sídlí-li závodní lékař ve firmě, tak bych na to moc nespoléhal. Formálně jde neporušit lék. tajemství a současně firmu na něco upozornit, že se domyslí ap.
Ale praktik nebude závodnímu zasílat rodinnou anamnézu. Anamnéza je z principu to, co řekne pacient lékaři. Pokud závodní nedůvěřuje zaměstnanci/uchazeči, tak by měl praktik poslat spíš obecné vyjádření, např. v rodinné anamnéze není nic, co by u mohlo znamenat pracovní omezení. Závodní lékař je tady žádaný o něco (bude za to chtít zaplatit, doufám že tohle není z pojistného a platí to firma), současně mu firma nevěří a má svého lékaře. Takže on fakt nemá motivaci nějaké info poskytovat.
U anamnézy (v pův jazyce vzpomínání) bych si u závodního lékaře vzpomněl asi na méně věcí než u lékaře, kde bych chtěl skutečně něco vyšetřit. Nemusím si v danou chvíli na vše vzpomenout a k anamnéze bych se nenechal nutit.
Ale možná je to i praktická rada, neříkat zbytečně ošetřujícímu lékaři, co nepovede k lepší léčbě a zbytečně by mohlo člověku jednou škodit. Můj praktik si celou kartu nečte, takže ta anamnéza je dosti k ničemu. Při běžné viróze si ani neuvědomí mé hlavní chronické potíže.
Předchozí