Přidat odpověď
Grainne, asi se tak úplně nechápeme. Mně nejde o důkazy, že jsme na tom v různých ekonomických ohledech hůř, než okolní evropské státy bez totalitní minulosti. To je asi všeobecně známo, to víme všichni, že to tak je.
Diskuze ale byla uvedena jako otázka na kvalitu života, doslova otázka, co je to PODLE NÁS kvalita života. A bylo nabídnuto srovnání se zeměmi, kde jsou na tom ekonomicky ještě hůř, než my, přesto jsou tam lidé subjektivně spokojenější.
A když pak jednotliví diskutující začali předkládat své názory na kvalitu života u nás, najednou se diskuza zvrhla v kritiku takových názorů, které dostatečně nevyzdvihovaly prohnilost zdejšího systému.
A bylo argumentováno různými pojmy, jejichž obsah je nejasný - jako "všeobecná kvalita života", "socialistické platy" apod.. A toto mám na mysli, že takovýmto způsobem se těžko diskutuje, když člověk neví, na co vlastně má hledat argumenty.
Já si domýšlím, co chtěla asi zakladatelka slyšet - že u nás jsou lidé méně spokojení proto, že systém je alarmujícím způsobem špatný, a že úroveň života je mnohem horší, než si MYSLÍME, že by měla být.
Ale někdo to třeba holt vidí jinak a myslí si, že přese všechno má důvod být s naší životní úrovní spokojený, protože tam, kde jsou lidé subjektivně spokojenější, to třeba není tím, že by jejich systémy fungovaly lépe, ale že jsou disponováni k pozitivnějšímu vnímání reality díky svému způsobu myšlení.
Já neobhajuji nedostatky našeho systému (a že jich je), ale patřím rozhodně k těm, kteří přese všechno považují naši kvalitu života za vysokou. A také souhlasím s těmi, co tvrdí, že máme kvalitu svých životů z velké části ve vlastních rukou - ke spoustě věcí, které děláme a kterým se podrobujeme, nás nikdo nenutí, podstupujeme je dobrovolně.
Předchozí