| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Žženo,
ale tenhle vývoj má celkem jasný a opodstatněný důvody. Rozpad "komunitní" společnosti nebo lépe, společnosti s větší provázaností v rámci malých sociálních skupin nastal v našich geopolitických podmínkách s nástupem vědeckotechnický revoluce a úpadkem náboženství. Čím je "samostatnost" snazší, tím je obvykle vyhledávanější. Nemůžeš srovnávat Evropu a Jižní Ameriku nebo Afriku, máme každý jinou startovní čáru a jiný historický vývoj.
Další věc je snížení dětské úmrtnosti a tím pádem problematičtější udržení "skupiny" pohromadě v závislosti na reálných ekonomických možnostech. Ono to dneska svým způsobem funguje daleko líp a efektivněji - vždyť se stačí zamyslet na tím, kolikrát už tady na Rodině proběhla témata o tom, jak rodiče pomáhají dětem i v dospělosti. Pokud mají jedno, dvě, tak je to víceméně automatické, většina rodičů to prostě dělá. V době, kdy jich měli osm to nešlo.
Nedávno jsem sestavovala rodokmen a z toho je to moc hezky vidět - praprapraprapradědeček (nějak tak) byl ze starého selského rodu, v té vesnici žili nejméně od 17. století; a když měl pět synů, ale je jen jeden grunt, zdědil nejstarší syn grunt a ostatní se museli v podstatě nějak postarat sami. Takže nejstarší syn je v matrikách jako sedlák, ostatní už jsou jen domkář, chalupník a dokonce i podruh. Oni v rámci té "komunity" obvykle hlady neumřeli, ale spravedlivý to z dnešního pohledu taky moc nebylo.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.