Přidat odpověď
Bývá to častěji, myslím, naopak. Mezi nezaměstnanými je větší procento žen. Je pravda, že v některých profesích pracuje více mužů (strojírenství), jinde více žen (školství). Na aktualne.cz je docela zajímavý článek o diskriminaci mužů při hledání práce prodavače.
Některé obchody v Praze odmítají zaměstnávat muže jako prodavače. Ombudsman prověřoval podnět muže, který se už dva roky marně snaží získat v Praze právě pracovní místo prodavače.
Muž se prý běžně setkává s tím, že obchody chtějí jenom ženy. Svá tvrzení navíc doložil pěti videonahrávkami z jednání se zaměstnankyněmi provozoven, kde se ucházel o práci. "Šlo o větší i menší obchody v Praze, nebyly to jenom obchodní řetězce," potvrdila mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.
"Systematické odmítání uchazečů o zaměstnání mužského pohlaví v případech, kdy k tomu není věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce, představuje přímou diskriminaci založenou na pohlaví," uvedl Varvařovský.
Diskriminací je i to, když zaměstnavatel říká, že nezaměstnává muže nebo že na určitou pozici preferuje jenom ženy. "Takové prohlášení může odradit uchazeče o zaměstnání a působit tak jako překážka při uplatnění jejich práva na zaměstnání," uvedl ombudsman.
V českých a moravských obchodech pracují většinou prodavačky, podíl žen se pohybuje nad sedmdesáti procenty.
Jedním z důvodů pro to, že obchody většinou zaměstnávají ženy, jsou nízké mzdy. Ty se pohybují v průměru od 17 294 korun pro prodavačky v Praze po 10 726 korun v Ústeckém kraji.
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=762203
Na závěr z článku vyplývá, že stížnost na diskriminaci tohoto typu je ojedinělá, přesto je fakt, že v obchodech jsou k vidění převážně ženy a řekla bych, že důvodem jsou opravdu malé mzdy. Nebo vás napadá nějaký jiný důvod? Všímám si, že podobný je to i v sociálních službách - ošetřovatelů je minimum oproti ošetřovatelkám, opět je to špatně placená práce. A že zrovna tady by silný paže byly třeba....
Předchozí