Přidat odpověď
V ČR to zatím opravdu takto nejde. Ale všeho dočasu. Zásadu omezující svobodu zaměstnavatele v odměňování především z genderového, ale obecně z jakéhokoliv diskriminačního důvodu, čili: za stejnou práci stejná mzda už EU má, už to řešily i evr. soudy a nakonec je to i v naší legislativě.
Již dnes to může pokutovat statisícovými pokutami inspektorát práce. Ale ti jsou přetížení a na věci nemají zájem a zaměstnanci stejně nepomůže, když IP dojde k nějakému závěru - jedině jako podpůrný argument u soudu. Jenže u nás ještě zdaleka soudci neakceptovali přenesení důkazního břemene (že má procesy bez diskriminace) na zaměstnavatele.
Na západě si i tohle hlídají odbory, protože ty do mezd vidí. Nebo rady zaměstnanců.
Co se týče obecného utajení výše mzdy vůči kolegům jako např. výpovědního důvodu, byl bych velmi skeptický, protože prozrazení kolegovi (manželce, bance, advokátovi, ...) není nutně porušení obch. tajemství, zvláště pokud se firma o tomto sama sdílí s ostatními v různých komparacích apod. U nás je totiž vedle ústavní svobody informace přijímat i svoboda je šířit, omezitelná jen za přísných podmínek.
V pozici nár. centra proti diskriminaci (EU) v ČR je kancelář ombudsmana, takže se lze poradit i tam.
Předchozí