| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Podpora v nezaměstnanosti v Evropě

Který stát bude vyplácet dávky v nezaměstnanosti a jakým způsobem bude vypočtena jejich výše? To stanovují evropské koordinační předpisy a národní předpisy dotčených států. Pro občany Evropské unie (EU) migrující po státech EU jsou směrodatná nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004 a 987/2009. Na Norsko, Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, občany těchto států a státní příslušníky tzv. třetích zemí se vztahují nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 a 574/72.

Pokud český občan pracoval v jiném členském státě EU/EHP/Švýcarsku, může požádat o dávky v nezaměstnanosti tamní úřad práce. Na základě čl. 65 odst. 2 nařízení č. 883/2004 může rovněž o podporu v nezaměstnanosti požádat český úřad práce, přestože byl naposledy zaměstnán či samostatně výdělečně činný v jiném členském státě. Podmínkou je bydliště žadatele po dobu této činnosti v České republice. Bydlištěm se rozumí středisko zájmů a úřad práce ho zjišťuje pomocí dotazníku. Záleží například na tom, kolikrát se nezaměstnaný žadatel vrátil do České republiky během svého posledního zaměstnání v zahraničí, zda v ČR platil nájemné, kde pobývala jeho rodina a jaké měl další vazby k České republice.

Pokud žadatel splní podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti v České republice, bude mu podpora v nezaměstnanosti vypočtena po doložení formuláře E301/U1/U004 z průměrného výdělku z posledního zaměstnání. První dva měsíce podpůrčí doby činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že se český občan vrací z členského státu EU, podpora v nezaměstnanosti bude vypočítána ze skutečného výdělku potvrzeného na formuláři E301/U1/U004. V případě, že naposledy pracoval v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku nebo na Islandu, úřad práce po předložení formuláře E301, na kterém bude uvedena pracovní pozice, stanoví výši podpory v nezaměstnanosti dle regionální statistiky průměrných výdělků pro zaměstnání, které odpovídá vykovávané pracovní pozici v zahraničí. Více informací na stránkách EURES: http://portal.mpsv.cz/eures/e301.

Zdroj: EURES

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.


(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.