Přidat odpověď
Čechům by se žilo lépe, kdyby více pomáhali druhým a častěji se zapojovali do veřejného dění. Zdaleka nejvíce je ale svazují nízké příjmy. I to lze vyčíst z rozsáhlé studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která mapuje kvalitu života obyvatel ve 36 průmyslově vyspělých zemích.
Česká republika se v mnoha kategoriích pohybovala okolo průměrných hodnot celé OECD, našly se však oblasti, kde za průměrem výrazně pokulhává. Jde zejména o výši příjmů. Zlepšit je třeba také kvalitu školství a zapojení jednotlivců do života ve společnosti.
Z deseti možných bodů získalo Česko nejnižší hodnocení v oblasti příjmů - pouhých 1,6 bodu. Částky, se kterými musí české domácnosti vyjít, jsou o 26 % nižší, než činí průměr. Místo zhruba 23 tisíc dolarů (462 tisíc korun) žijí domácnosti z necelých 17 tisíc dolarů (340 tisíc korun) na rok.
Velké rozdíly se ukázaly i v kategorii Práce, kde si organizace mimo jiné všímala hrubých příjmů. V nich se Česká republika pohybuje 44 % pod průměrem.
Existují ale také oblasti, ve kterých Česká republika mnoho zemí předčí.Například počet lidí s úplným středoškolským vzděláním zde činí 92 %, vysoko nad 74procentním průměrem.
Relativně dobře dopadla pro Česko i oblast bezpečnosti.
Předchozí